Zvědavý

Z jakého důvodu byl W. A. Mozart pohřeben do masového hrobu?

Proč tohoto génia po jeho smrti tak ponížili. Proč taková nedůstojnost k takovému člověku ?

Nejlepší odpověď
annas

Už jste se jednou na Mozarta ptal. . Zřejmě jste si nepřečetl dodatek ke své odpovědi, v níž jsem uvedla důvody. .

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kde-je-pohrben-wolfgang-amadeus-mozart

Začátek mé odpovědi.
„Mozart údajně neměl nárok na samostatný hrob, protože nepatřil k osobám vyššího rangu (ačkoli byl členem Accademia filharmonici v Bologni a papež Klement XIV. Mu propůjčil Řád Zlaté ostruhy!) atd. .....“

Najdete i odkazy.

Vkládám jiný odkaz, než jsem uvedla ve své původní odpovědi. Jde o novou informaci ze 17. srpna 2014

http://derhonig­mannsagt.wordpres­s.com/2014/08­/17/mozart-von-juden-ermordet/
Doplňuji:
Z uvedeného předchozího odkazu, v němž jsou novější údaje, uvádím:

Kromě diagnózy: revmatická zánětlivá horečka, vodnatelnost, tuberkulóza, onemocnění ledvin je podezření že byl otráven arsenem. Mozart to tušil.

M. byl pohřben podle židovského rituálu jako zločinec, a tím se prozrazuje skutečnost, že šlo zřejmě opravdu o vraždu. Bylo to v noci. Aby se vražda neprozradila, vložila se do hrobu rakev, ale vypadá to, že byl hozený do hrobu v černé plachtě jako prašivý pes.

Ještě další odkaz, informace se shodují v hlavním bodech, ale jde o spekulace, jak uvádí i další článek.

Je pravda, že Mozart zemřel chudý a byl pohřben v hrobě chudáka:
Je pravda, že jeho pohřeb nebyl doprovázen přáteli a příbuznými Je špatn, že se vymlouvali na počasí.. Pravda je spíše to, že přeprava mrtvol se mohla uskutečnit až po 18. hodině, až byla tma

atd.

více v diskusi

http://www.wolfgang-amadeus.at/de/Das_L­eben_von_Mozar­t.php

Další odpovědi
fcoop

Zjednodušeně – byl švorc.

Pro nedostatek peněz bylo Mozartovo mrtvé tělo pohřbeno do „všeobecného jednoduchého hrobu“ (nikoliv do hromadného hrobu pro chudé), který se však nedochoval.

.............­.............­.v novinách vyšla zprávička že zemřel Mozart-35 letý hudebník.Všeho všudy šest a půl řádku.Ostatní sloupce zabrala senzační aféra:úředník soudu podřezal v záchvatu žárlivosti svoji ženu…Vídeň vždy mělčím se vzrušovat!Což ale lze přejít mlčky a bez ustrnutí,že božský Amadé byl zahrabán za noci na neznámém místě jako zločinec?!Mozart přece působil u císaře jako dvorní skladatel,měl právo na pohřeb s poctami- proč se od něho dvůr odtáhl?........

http://referaty-seminarky.cz/smrt-a-pohreb-wolfganga-amadea-mozarta/

Agneta

Pěkná otázka…já jsem si stále myslela, že z finančních důvodů, ale když měl 20 000 lidí na pohřbu, tak to vypadá na nějakou záhadu :D

marci1

Že by v tom měl prsty Řád svobodných zednářů ?
„Řád svobodných zednářů zůstával řadu let obestřen tajemstvím. Víme o nich stejně hodně jako málo. Během jejich „oficiální“ historie, bez pár roků třísetleté, se jen pár lidí odvážilo zpřístupnit veřejnosti to, co se v lóžích skutečně děje. Dějiny pamatují jako prvního zřejmě Wolfganga Amadea Mozarta. Když v pražské lóži v Pachtově paláci na Starém Městě nedlouho před svou smrtí oznámil, že se chystá napsat Kouzelnou flétnu, a naznačil, o čem bude, nastalo prý mezi lóžovými bratry udivené ticho. Když to udělal a Kouzelná flétna spatřila světlo světa, sklidil za svůj čin nevoli. Vídeňské lóže se od něj odvrátily – dokonce i ta, v níž tehdy dosáhl přes svoje mládí druhého stupně zasvěcení, a když zemřel, zednáři dokonce mlčky dovolili, aby byl pohřben do masového hrobu. Rozpomněli se až půl roku poté a nechali za něj sloužit prý nezapomenutelnou tryznu.“ ☹
Řád svobodných zednářů (Jiří Kuchař)
ReGeNeRaCe 11/2001

Zdroj: http://www.e-stranka.cz/re­generace/2001/11/1­1zednari.htm