talka

Z čeho získává Vatikán prostředky k svému chodu?

Stačí na to výnosy z jeho jmění?
Doplňuji:
Teprve mi došlo, že asi také z daní:

Nejlepší odpověď
Pepa25

Je potřeba odlišit rozpočet Vatikánského městského státu a Svatého stolce. Stát má příjmy z turistického ruchu (vstupné do muzeí, známky, …), z výnosů z investic a z darů. Svatý stolec pak pracuje z tzv. Svatopetrským haléřem, což je každoroční sbírka, jejíž výtěžek papež přerozděluje.
Doplňuji:
Z jakých daní?? Ne, z daní ne, v tomto je Vatikán výjimečný.

Další odpovědi
petra15

Oficiálne z církevních daní, tedy asi jiných státu nez Ceska, a to jsou urcite vysoké sumy.

anonym

Z daní a příspevků státu (např. na činnost ´sociálních služeb´), z darů, z vlastního hospodaření…
Vatikán*) přímo těch prostředků mnoho nemá (v relaci k celkovému hospodaření církví).
___
*) na podobném principu ´žijí´ všechny církve, nejen katolická (tedy Vatikán)
Doplňuji:
Např. v Německu je církevní daň cca 8–10 % z čistého příjmu ´věřícího´. Tato daň je, stejně jako jiné oficiální daně, vymáhána finančními úřady – a odváděna dané církvi.
___
Když si český ´bezvěrec´ představí, o jaké částky se jedná, možná si uvědomí, že církevní restituce v ČR (restituce !!ukradeného!! majetku) jsou jen velmi malou kompenzací za útisk církví v období komunistické diktatury u nás.
😉