Klára K.

Z čeho vzniklo slovo „vnuknout“ (někomu nápad)?

Znamená snad něco „nukat“ ?

Nejlepší odpověď
annas

Vnuknout = 1. vštípiti něco někomu, podnítiti někoho k něčemu. 2. dáti někomu podnět k něčemu, přivésti někoho k něčemu – PSJC

Původ: souvisí se slovese ponoukat ‘podněcovat’. Stč. ponúkati
tv., slk. ponúkať ‘nabízet’, p. nukać‘pobízet’,
r. ponukáť, s./ch. nȕkati tv. Od
citosl. :nu, vlastně ‘říkat nu’ (= ‘pobízet’).

Rejzkův Etymologický slovník

Doplňuji:
Ještě z dalšího Etymologického slovníku od V. Machka

nutkat, vnuknout, ponoukat – odvozené od vybízecího nu! na! no! Přidané t je z rozšiřovací částice te apod. Podobně nuže, do toho. V ruštině nu-te! nu-te! nutka!
Od tohoto se starší význam slovesa nutkat = nabízet se, vtírat se. Vlastně „říkati nu!.“

annas

Dnes na etapy. Ještě sloveso nukať. Je to nářeční tvar stejného významu jako nutkat. Ještě v r. 1846 je uvedený v literatuře.