autacek

Z čeho vzniklo slovní spojení „vzít roha“?

Nejlepší odpověď
annas

Jde určitě o přenesený význam od slova roh.

Jeden z významů výrazu roh je název pro místo, kde se sbíhají ulice.
Pokud dotyčný stojí na rohu, je na něj dobře vidět.

Když tedy vezme „roha“, tak utíká rychle pryč, aby se ztratil z dohledu někoho či něčeho.

Tvar „roha“ je expresívní, protože roh je podst. jméno neživotné, takže 4. p. je přízpůsobený tvaru životnému.

Používá se pro zdůrarznění či vyjádření emocionálnosti zabarvení, jde o expresívnost, výraz hovorový.

Další odpovědi
Kepler

Domnívám se, že by to mohlo souviset se zahnutím za rohem, zmizet za rohem (budovy).