s1066

z čeho vzniklo přímení HALAMA

Nejlepší odpověď
annas

Uvedu původ na pravou míru.
Příjmení Halama se objevilo již v r. 1496. Vzniklo z obecného jména halama = mladík; mamlas; sedlák; v příbramské hornické mluvě nováček velké postavy. Tak uvádí D. Moldanová v knize Naše příjmení.
Máte na výběr.

Další odpovědi
Drap

U nás se používá slovo halama pro člověka velkého, urostlého, robusního,/hro­motluka/ .Možná i příjmení může být podle nějakého předka podobného vzhledu.

Mapel

To se jeden kouknul a řekl Ha Lama a ostatní to spojili.

štamgast

Jak říkají pánové Drap a Mapel, já bych dodal méně pravděpodobnou variantu, a sice od slova holomek.