aja_suskova

z čeho vzniklo příjmení Šušková?

Nejlepší odpověď
annas

Příjmení Šušková – zřejmě ženská varianta k příjmení Šuška.

D. Moldanová v knize Naše příjmení uvádí původ od slovesa šuškat = šeptat; nebo též ze slovesa šušňat = vydávat šeptavé zvuky.
Doplňuji:
Ad isteron. To, že ve slovenském jazykovém zdroji je uvedené slovo šuška, neznamená, že z něj vzniklo české příjmení.
Původ slovenského příjmení Šuška může být jiný než v češtině
I na Slovensku existuje sloveso šuškať.

Některá příjmení jsou tzv. středoevropská, najdeme je v Čechách, na Moravě, na Slovensku, v Rakousku i v Polsku či Německu. Takže je těžké rozlišit, kde základ příjmení vznikl, uvádí sama autorka D. Moldanová.

Např. kolik Čechů přišlo na Slovensko pro r. 1918 a zanechalo zde potomky. Nebo legionáři za 1. světové války atd.

Stejně jako D. Moldanová uvádí i V. Machek původ slova šuška od českého slovesa šuškat. Takže považuji za věrohodné.

U nás existuje příjmení Šiška, které může mít původ ze šišky /(ehličňanů) nebo ze šišky – knedlíku; dokonce z osobního jména Šimon.

Navíc základem pro české slovo šiška je praslovanské *šišьka, to od podst. jména šíša = „označující různé věci nepravidelného, zužujícíhose tvaru, vzhledem k dvojitému š jde asi o útvar expresivní“ Tolik J. Rejzek: Etymologický slovník

více diskuse

Další odpovědi
briketka10

Pumíku

ve Tvém odkazu není žádné jméno
Šušková ani Hušková 😁

nebo, jestli jo, tak promiň nenašla
jsem ho..

anonym

Příjmení Šušková vzniklo z „Hušková“,protože co je šušky to je hušky.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8Ces­k%C3%A1_p%C5%99%C3%AD­jmen%C3%AD

isteron

Mám dojem, že to slovo je zo slovenského nárečia , šuška je spisovne šiška, plod ihličnanových stromov, smrek, jedľa, borovica. Máme rodinu na Kysuciach , s týmto priezviskom.
Doplňuji:
http://jazyko­vaporadna.sme­.sk/q/3792/