90210ng<3

Z čeho vzniklo moje přijmení Tomečková?

Btw: Dějepis-Marie Terezie(Marie Terezie zavedla přijmení a my máme do dějepisu zjistit původ našeho přijmení)

Nejlepší odpověď
marci1

Dle knihy „Naše příjmení“ D. Moldánové bylo příjmení Tomeček odvozeno z osobního jména Tomáš – jméno je biblického a aramejského původu (z aramejského teómá), znamená „dvojče, blíženec“. 🙂

Zdroj: http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2011/p­rijmeni-tomecek

Další odpovědi
Lamalam

Doporučuji prostudovat „Naše příjmení“ od Moldánové. Ale tipovala bych, že půjde o typický hypokoristikon.

dnb

Jak to mame vedet?
Tomecek je zdrobnenila klasickeho jmena Tomas, takze puvod tvojeho prijimeni bude nejspis jmeno.
/

Děda Louda

Nejspíš zkrácením původního o dvě písmenka chybným zápisem či přepisem v matrice.

majojo

Patrně místním zkreslením jména Tomáš.

Emefej

Hypokoristikum od Tomáše.