Terryle

Z čeho vzniklo „ani fň“? :o)

Znáte tenhle obrat? Používáte ho?

Už jsem párkrát přemýšlela, z čeho to „fň“ vzniklo. Souvisí to nějak s fňukáním? Nebo je to prostě takové názorné NIC?
Doplňuji:
Jasně, na fintu fň jsem úplně zapomněla (díky, Dědo!) Takže tím se otázka posouvá ještě dál – z, proč a jak čeho vznikla „finta fň?“

Nejlepší odpověď
annas

Nikdy jsem toto citoslovce neslyšela. Proto jsem pátrala. Zjistila, že je to opravdu takové nic, které chce upoutat formální nápadností, neobvyklým seskupením hlásek. Jde o volní výjev mluvčího. Stejně jako např. pčí.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:Ip851DHyJ­wcJ:nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php%3Far­t%3D7879+p%C5%AF­vod+spojen%C3%AD+f%­C5%88&cd=5&hl=cs&ct=clnk­&gl=cz&source=www­.google.cz

Další odpovědi
Děda Louda

Spojení „ani fň“ neznám. Běžně se používá rčení „ani ň“, zřejmě jako zkratka pro nic.
Výraz „fň“ je spojován s mazaným řešením nějaké zapeklité situace neobvyklým a snadným způsobem. Tomu se pak říká „finta fň“.

poa.li

Myslím, že fň zní zvukově tak, že je to něco malicherného a bezvýznamného. Taky je možné to použít jako citoslovce. Ani fň zní rozhodně jinak, než třeba ani br.