Avatar uživatele
Terryle

Z čeho vzniklo „ani fň“? :o)

Znáte tenhle obrat? Používáte ho?

Už jsem párkrát přemýšlela, z čeho to „fň“ vzniklo. Souvisí to nějak s fňukáním? Nebo je to prostě takové názorné NIC?
Doplňuji:
Jasně, na fintu fň jsem úplně zapomněla (díky, Dědo!) Takže tím se otázka posouvá ještě dál – z, proč a jak čeho vznikla „finta fň?“

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, anonym, anonym, rynek878, flodur, iceT před 4809 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Nikdy jsem toto citoslovce neslyšela. Proto jsem pátrala. Zjistila, že je to opravdu takové nic, které chce upoutat formální nápadností, neobvyklým seskupením hlásek. Jde o volní výjev mluvčího. Stejně jako např. pčí.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:Ip851DHyJ­wcJ:nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php%3Far­t%3D7879+p%C5%AF­vod+spojen%C3%AD+f%­C5%88&cd=5&hl=cs&ct=clnk­&gl=cz&source=www­.google.cz

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Děda Louda

Spojení „ani fň“ neznám. Běžně se používá rčení „ani ň“, zřejmě jako zkratka pro nic.
Výraz „fň“ je spojován s mazaným řešením nějaké zapeklité situace neobvyklým a snadným způsobem. Tomu se pak říká „finta fň“.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
poa.li

Myslím, že fň zní zvukově tak, že je to něco malicherného a bezvýznamného. Taky je možné to použít jako citoslovce. Ani fň zní rozhodně jinak, než třeba ani br.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek