Tabea

Z čeho všeho se vyrábí puk, který se používá při hraní hokeje?

Nejlepší odpověď
annas

Něco i z historie.

"První hokejové zápasy se hrály s dřevěnými destičkami, plechovkami a slepou uličkou ve vývoji hokejového puku byl i zmrzlý koňský trus.

Dnešní zápasy se však hrají, jak pravděpodobně tuší každý hokejový fanoušek, s kotouči z vulkanizova­né pryže.

Vyrábějí se při teplotě nad 150 °C a velmi vysokém tlaku. Vysoký je hokejový puk 1 palec a v průměru má palce 3, odpovídá to asi 25,4 a 76,2 milimetrů. Hmotnost kotouče se pohybuje od 156 do 170 gramů a sledovanými vlastnostmi jsou například i tvrdost, schopnost odrazu či elasticita.

Puky se vyrábějí ze speciální směsi různých druhů kaučuku, kvůli barvě a lesku se přidávají černé saze. Pak se hmota uhněte a udělají se z ní velké bochánky, které se lisují při uvedené teplotě. .

Pomyslné první narozeniny puk podle NHL oslavil 7. února 1876, kdy se v jedněch kanadských novinách poprvé objevilo anglické slovo „puck“. Puk jako takový se však používal už několik desítek let předtím. Kolik kotoučů se na světě od té doby vyrobilo, dnes asi těžko zjistíme. Jisté však je, že existují lidé, kteří by je nejraději měli všechny, a tak se hokejové kotouče často stávají sběratelským artiklem."

více v odkazu

http://www.to­talgoalie.cz/clan­ky-a-recenze/historie-puku-od-dreva-a-trusu-kvulkanizovane-pryzi

Další odpovědi
Kepler

Je to hodně vulkanizovaný kaučuk. Přidáním síry se vytvoří zesíťovaná struktura. Kdysi se z toho vyráběly ty černé nádoby akumulátorů.

Ametyst

Napadla mě cimrmanovská odpověď : Z tvrzené gumopryže. 🙂

Midoc

Puky se vyrábí i v České republice.
https://valas­sky.denik.cz/zpra­vy_region/jak-se-vyrabi-puk-je-to-recept-jako-na-becherovku-20190510.html

Emefej

Z ebonitu.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.