Sabíísek

Z čeho se vyvinul český jazyk a jak dlouhé je historické období jeho vývoje?

Pro mne je to docela složitá otázky,ale kdyby jste to věděli a napsali Děkuji 🙂

PS.Děkuji Annas,za tolik zodpovězených otázek 😉

Nejlepší odpověď
annas

  1. Čeština jako jazyk vznikla z praslovanštiny asi na sklonku 1. tisicíletí n. l.
  2. Nejstarší vývojové stadium češtiny jako samostatného jazyka (konec 10. století – asi polovina 12. století). Jazykovědcům je známa pouze její rekonstruovaná podoba. z jazyka staroslověnského. Památky staroslověnsky, dále latina. Např. Kosmova kronika.
  3. Čeština 14. století

Ve 14. století začíná čeština pronikat do různých literárních žánrů, na konci století již existují i úřední listiny psané česky a vznikají i významné české památky

4. Čeština doby husitské
Období 15. století od počátku kazatelské činnosti Jana Husa do doby nástupu českého humanismu. Rozšiřuje se počet uživatelů spisovného českého jazyka, zejména těch, kteří uměli číst. Čeština již plně pronikla i do administrativní oblasti.

5. Čeština humanistická
Období vyspělého spisovného jazyka v 16. a na počátku 17. století. Zlatý věk českého písemnictví.

6. Čeština barokní
Období od poloviny 17. století do druhé třetiny 18. století bylo poznamenáno konfiskacemi a vynucenou emigrací české nekatolické inteligence po bitvě na Bílé hoře. Od konce 17. století docházelo k omezení fungování spisovného jazyka, který nejdříve ustoupil z oblasti vědy, postupně i z větší části náročné literatury. Vzniká ústní lidová slovesnost.

7. Č. obrozenecká
Období od 80. let 18. století do 40. let 19. století – obnovuje se český jazyk jako znak české pospolitosti

8. Čeština moderní
Od 40. let 19. století již nebyla spisovná čeština záležitostí úzké vrstvy inteligence. Vznikají významná díla literatury generace májovců, ruchovců, lumírovců, Česká moderna atd.

Ve 20. století vznikají Pravidla českého pravopisu, několikrát upravená, Slovník spisovné češtiny. Slovní zásoba se obohacuje o novou skutečnost … Psaný projev se sbližuje s mluveným.

Čeština je západoslovanský jazyk vedle jazyků východo a jihoslovanských. Základem byla praslovanština. Jinak slovanské jazyky patří mezi jazyky indoevropské.

Další odpovědi
elektrikář

Máme společné předky, máme stejná nebo podobná slova s rusy poláky, jugoslávci Do češtiny jsme přijali spousta cizích slov. Jsou slova doslova univerzální.Robot je české slovo a používá se v celém světě. A není tak staré vzniklo pře druhou válkou.Můžou za něj spisovatelé bratří Čapkové.