Z čeho se bude vypočítavat odstupné?

Dobrý den, pracovala jsem ve spediční firmě a smlouvu jsem měla uzavřenou na dobu neurčitou. V roce 2006 jsem otěhotněla a v lednu 2007 jsem nastupovala na rizikové těhotenství. V červenci 2007 jsem porodila. Mateřskou dovolenou jsem měla na 3 roky a proto bych se letos v červenci měla vrátit zpět. V mezičase ale mou pozici zrušili a nabízejí mi dohodu o výpovědi z organizačních důvodů s 3-měsíčním odstupným. Z čeho se v mém případě bude počítat odstupné??

Odpovědi
standa

Z průměrného výdělku za čtvrtletí, ve kterém jste měla naposledy běžný příjem, tedy nejspíš za 4.čtvrtletí 2006.

DOPLNĚNA

To Jambalaya:

Já si existenci ustanovení o „pravděpodobném výdělku“ uvědomuji, ale PRAXE je opravdu jiná 🙂

A nemyslím si, že by zaměstnanci byli nějak zásadně poškozováni…, a to zejména v době, kdy meziroční navyšování platů není samozřejmostí.

Pokud bych citoval zmiňované ustanovení o pravděpodobném výdělku (tedy § 355 ZP) :

„…z hrubé mzdy, které BY ZŘEJMĚ dosáhl; přitom se přihlédne zejména k OBVYKLÉ VÝŠI jednotlivých složek mzdy zaměstnance nebo ke mzdě zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.“

…tak je prakticky, zejména v případě DOHODY o poskytnutém odstupném, téměř vyloučený případný spor o výši průměrného výdělku.

🙂 Ale jinak máte pravdu 🙂

Jambalaya

Odstupné po tak dlouhé době se bude vypočítávat z výdělku, který by vám byl nyní přiznán, pokud byste nastoupila zpět na svou původní pozici. Firmy si to zjednodušují způsobem, který popsal Standa. ZP však v těchto případech nařizuje postup dle §351.