autacek

Z čeho (konkrétně jakých peněz) se platí důchody dnešním seniorům? A na úkor čeho jde případné navýšení těchto částek?

Nejlepší odpověď
led

Odpoveď nájdete v rozprávke „o 3 grošoch“. Otvorte si túto prastarú ľudovú „učebnicu ekonómie rodiny a súkromného podnikateľa“ a preštudujte. Potom pochopíte, odkiaľ idú peniaze na dôchodky.

Z príjmu do štátnej kasy a príslušného fondu v (štátnej) sociálnej poisťovni. U tých mladších dôchodcov aj z ich „úspor“ v súkromných dôchodkových spoločnostiach, ktorých hodnota je kolísavá v závislostí na podnikateľskom úspechu/neúspechu „ich spoločnosti“ A prirodzene korunky na dôchodky idú aj z vašich daní, viď vyššie spomenutá rozprávka „O 3 grošoch“.

Na úkor čoho sa vyplácajú štátne dôchodky? Prirodzene na úkor iných štátom financovaných platieb. Napríklad ukrojí sa z prídelu na platy štátnych zamestnancov, znížia sa stavy a odrazu dôchodca môže dostať penziu o 1–2Kč vyššiu.

Další odpovědi
Emefej

U nás máme průběžný důchodový systém, tzn. důchody se vyplácí z peněz, které stát od zaměstnavatelů i zaměstnanců vybírá jako odvody na sociální pojištění.

Pepa25

Na úkor zdravého rozumu (a samozřejmě nás všech) za účelem politického přežití stran současné vládní kolice (ANO a ČSSD), kterým po volbách hrozí „politická smrt“ a proto hrají vabank.
Zrovna včera Národní rozpočtová rada zveřejnila zprávu o tom, jak se výrazně zhoršila udržitelnsot dluhové pozice státu a že to není jen kvůli pandemii a oficiální reakce ministryně financí byla „po nás potopa“ (řekla to jinými slovy, ale každý si to může poslechnot na záznamu Událostí ČT). Přitom právě dnes má Sněmovna jednat o dalším mimořádném navýšení penzí, které bude znamenat +10 mld. dluhu ročně …

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

elkon

Pepa 25, je zřejmě také jedním z těch, kteří by důchodce nejraději postříleli. Ale že na důchod dělali celý život jej nezajímá. Velice krátkozraké, také jednou možná bude důchodcem.

led

Pepa25, mám pocit, že otázka znela na zdroj odkiaľ sa čerpajú peniaze na dôchodky. Je to základná ekonomika.
Nie politický rozbor hospodárenia so štátnym rozpočtom.

annas

led,

ano. Překlikla jsem se u uživatele Pepa25.