talka

Z čeho je odvozeno slovo motouz?

Že se s ním motají/svazují různé věci?

Nejlepší odpověď
annas

Ač se to nezdá, podstatné jméno motouz je slovo složené, jak se dovíme od J. Rejzka v Etymologickém slovníku.

"motouz – praslovanské *motovǫzъ je
složenina ze dvou základů – první je
odvozen od *motati ( :motat), druhý
od *vęsti, *vęzati (viz :vázat, :uzel).

Původně tedy snad ‘co je smotáno a
určeno k vázání’."
Doplňuji:
Zas jsem klikla.
Machek ve svém Etymologickém slovníku uvádí nejen původ, ten se shoduje s Rejzkovým, ale i prvotní význam.

„Původní význam je ještě zachovaný v polských nářečích – tam je to šňůrka na převazování pásem na motovidle, aby se nepopletla.
Tedy původně "úvoz“ jisté části namotávané příze. :

Je vidět, že význam slova motouz, ale i jeho užití se rozšříly.

Více diskuse.

Další odpovědi
gecco

Motat – vázat…
😉
Původně se ´špagáty´ motaly (pletení lan je pozdejší technologie), motala (kroutila) se i jednotlivá vlákna (ať už rostlinná či živočišná).
A výsledek sloužil k vázání.

Výsledné slovo „motouz“ – možná MOTat VáZat → motouz…
😉

anonym

Od motání,pak se vlákna většinou lněné skaly do sebe.Tím vznikl špagát,provázek,ne­boli motouz.
Skaní zde:http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Skan%C3%AD