dust8

Z čeho by se musel postavit dům, aby vydržel střet s tornádem o rychlosti 219 km/h bez jakékoliv škody?

Nejlepší odpověď
Emefej

Mohlo by to být něco ve stylu předválečných pohraničních pevností, tzn. železobetonový monolit.

Další odpovědi
Dochy

Myslím, že to není tak hrozné, aby to musel být bunkr. Klasický zděný dům by to měl vydržet (pokud nemá konstrukční vadu, nebo nějaké praskliny třeba z důvodu stáří a sesedání podloží). Problémem jsou okna, dveře, střechy. Jedna věc je, jestli zeď vydrží ten vítr – a dobře stavěná vydrží. Druhá otázka je, jestli ta zeď vydrží až ten vítr na ní hodí auto.

Co se rychlosti větru týče… Třeba některá auta jezdí i rychleji a jejich skla to vydrží (dokud se nepotkají s jiným autem). Ale ta skla jsou jednak přeci jen trochu silnější, obvykle tvarovaná, z trochu jiného materiálu a hlavně pevně uchycená na karosérii.

Podle mně pro pevné stavby není ani tak problém ten vítr, jako spíš vše co s sebou může přinést.

elkon

Panelák bez oken a bez plechové střechy.

plebs

Zemljanku

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Emefej

„Třeba některá auta jezdí i rychleji…“ Ano, jezdí. Byla na to zkonstruována. U staveb se musí v případě silného větru brát v potaz rozdíl tlaku vně a uvnitř, některé střechy fugují jako křídlo.

Dochy

Však píšu: Problémem jsou okna, dveře, střechy. Střechy jsou v mnoha případech po stavební stránce víceméně jen volně položené na baráku (já vím, zjednodušuju) a poměrně lehké. Zajištěné proti maximální zátěži zhora (déšť, případně vrstva sněhu). Vítr ale tu střechu klidně podebere a odnese, nebo rozebere na prvočinitele (tašky hůře, plechy strhá snadno). Se stropem, obvykle zalitým vrstvou betonu obvykle nehne. Ne že by to bylo úplně nemožné, ale dost nepravděpodobné. Stejně tak poctivé zdi, správně vázané, ukončené věncem a zatížené třeba právě tím stropem.