Kepler

Z čeho a jak se vyrábí umělý sníh?

Mám na mysli ten filmařský. Použil se třeba při natáčení pohádky Anděl Páně 2 v Ledči. Zdál se mi velmi autentický a někde ho nechali i do léta. https://jihla­va.idnes.cz/film-nataceni-hrad-ledec-nad-sazavou-kastelan-ludek-sima-rozhovor-pyu-/jihlava-zpravy.aspx?c=A171223­_372566_jihla­va-zpravy_mv

Nejlepší odpověď
annas

1. Pojmem umělý sníh můžeme označit dvě zcela odlišné věci. Ne odlišné vzhledem, ale svým chemickým základem a jejich využitím.

Technický sníh je označení pro druh sněhu, který vzniká cílenou lidskou činností. Stejně tak, jako přírodní sníh, i technický sníh sestává z vody a vzduchu. Většinou je využíván na umělé zasněžování lyžařských sjezdovek v oblastech, kde je nedostatečný přísun přírodního sněhu. K jeho výrobě se používá sněžné dělo, speciální zařízení umožňující zmrznutí velkého množství vody v krátkém čase.

Občas se pro technický sníh nesprávně používá termín umělý sníh (anglicky artificial snow), nicméně termín umělý sníh správně označuje výrobek z plastu, konkrétně ze superabsorbčních polymerů, a je využíván většinou pro divadelní či filmové účely.

2. Umělý sníh
„Z chemického hlediska je pro nás zajímavější druhý typ umělého sněhu, tedy sníh, který není ve skutečnosti sněhem, ale jen tak vypadá. Tento "sníh“, který se používá především k dekoračním účelům, se vyrábí z tzv. superabsorbujících polymerů. Superabsorbujících, protože se jedná o látky, které dokáží absorbovat velké množství tekutiny vzhledem ke své váze. Vodu absorbující polymery (hydrogely) ji navazují za pomoci vodíkových můstků a v případě, že je voda destilovaná a deionizovaná, jsou schopny udržet až 500 násobek své váhy.

Nejběžněji používaným superabsorbujícícm polymerem na světě je v dnešní době polyakrylát sodný, tedy sodná sůl kyseliny polyakrylové. Kyselina polyakrylová se vyrábí polymerací kyseliny akrylové (prop-2-enové). Samotná kyselina akrylová pak vzniká katalitickou oxidací propenu přes akrolein (akrylaldehyd, prop-2-enal, CH2CHCHO). Polyakrylát sodný dokáže vstřebat 200–300 násobek své váhy a není divu, že je hlavní složkou jednorázových dětských plen. Pokud si tedy chcete vyrobit svůj vlastní umělý sníh, není nic lehčího, než jednu z takových plen využít a její obsah vsypat do sklenky s vodou"

http://www.za­zijchemii.cz/blog/Str­anky/umely-snih.aspx
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Technick%C3%BD_sn%C­3%ADh

Upřesněno podle dodatku v otázce.

Další odpovědi
Drap

Vyrábí se převážně z e speciálně vyrobeného papíru, který se potom drtí na potřebnou velikost , míchá se s vodou a rozprašuje pomocí speciálního sněhového děla. Nejlepší světovou firmou na výrobu tohoto sněhu je Snow Business, vyrábí kolem dvaceti druhů sněhu. Dříve se používali i jiné materiály, umělá hmota, bavlna, bramborové šupinky a taky třeba azbest. Dnes se převážně používá papír různě bělený. Nejvíce se ale zřejmě používá nebělený. Někdy se používají i bramborové lupínky a to převážně v lese a v podobném prostředí, kde se lupínky sami během pár dnů rozloží. Papírová umělý snih se musí uklízet. Zpravidla běžným zametáním a vysáváním.

Klaproth

Dříve se různě improvizovalo. Při natáčení filmu Sokolovo se používala jedlá sůl, ve Třech oříšcích pro Popelku to byla rybí moučka.

Kepler

annas: technický sníh z vody pro sjezdovky znám. Otázka zněla na umělý sníh.

annas

Jak je uvedeno ve zdroji, technický sníh se nazývá umělý.

V odkazu je jen uvedené, že "umělý sníh správně označuje výrobek z plastu, konkrétně ze superabsorbčních polymerů, a je využíván většinou pro divadelní či filmové účely..

Upřesním.

Kepler

Díky, po rozšíření odpovědi je to perfektní. Technickému sněhu se sice někdy říká umělý, ale podle mého názoru to není správný název. Proto jsem v otázce pro jistotu uvedl, že se mi jedná o ten „filmařský“.

annas

Přiznávám, že jsem nějak neregistrovala doplňující informace. Zamjěřila se jen na otázku. Všimla jsem si až později.

Děkuji.

hagagaga

co dotaz+