Pokročilý

Píše se xicht, nebo ksicht?

Znamená to obličej a pochází to z německého slova Gesicht. Ale v Česku jsem se setkal jak se slovem ksicht, tak se slovem xicht. Jaký je správný? Mimochodem když napíší slovo ksicht do Wordu, tak mi ho označí za správné, ale když napíši xicht, tak mi to označí červenou vlnovkou. Zajímavé........ protože existuje internetová stránka xist.cz která slouží k seznamování lidí pomocí obličejů.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Správně jste uvedl, odkud to slovo pochází. Je v tom původním slově někde X?
Podoba "xicht" je už jenom taková rádobyoriginální modifikace, ovšem z pravopisného a etymologického hlediska chybná, nenechte se zblbnout tím, že se vyskytuje všude - to jen chtějí být všichni rádobyvtipní. Spousta lidí například píše "shlédnout video/film", ač je to rovněž špatně.
Takže na tom, že ksicht Word zná, zatímco xicht ne, není zajímavého vůbec nic.
Spolehlivě tyto dotazy zodpoví Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český http://prirucka.ujc.cas.cz/… a Slovník spisovného jazyka českého (oba znají jedině slovo ksicht, viz výše a zdroj níže).

Zdroj: http://ssjc.ujc.cas.cz/search. php?hledej=Hledat&heslo=ksicht &sti=EMPTY&where=hesla&hsubstr =no

Další odpovědi:

Bronzový

Správně se píše obličej. :-)

Pokročilý

To mě pobavilo. Aspoň je vidět, jak se nesmyslné výrazy dostávají do povědomí. Samozřejmě ksicht.

Zlatý

Správně je to s "ks". Já píšu téměř výlučně nesprávně s "x," ušetřím tím jeden úder na klávesnici resp. náplň prupisky v množství potřebném na napsání jednoho písmene.

;-)

Diskuze k otázce

Bronzový

Arne1

Když už máme KsichtoKnihu (XichtoKnihu)

Zajímavé otázky v kategorii Volný čas a hobby

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Volný čas a hobby

Zlatý Drap 1216
Zlatý annas 1104
Zlatý quentos 921
Zlatý mosoj 595
Zlatý led 588
Zlatý marci1 571
Zlatý hanulka11 555
Zlatý Kepler 436
Zlatý gecco 433
Zlatý iceT 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.