M_Petr_M

Píše se xicht, nebo ksicht?

Znamená to obličej a pochází to z německého slova Gesicht. Ale v Česku jsem se setkal jak se slovem ksicht, tak se slovem xicht. Jaký je správný? Mimochodem když napíší slovo ksicht do Wordu, tak mi ho označí za správné, ale když napíši xicht, tak mi to označí červenou vlnovkou. Zajímavé........ protože existuje internetová stránka xist.cz která slouží k seznamování lidí pomocí obličejů.

Nejlepší odpověď
quentos

Správně jste uvedl, odkud to slovo pochází. Je v tom původním slově někde X?
Podoba „xicht“ je už jenom taková rádobyoriginální modifikace, ovšem z pravopisného a etymologického hlediska chybná, nenechte se zblbnout tím, že se vyskytuje všude – to jen chtějí být všichni rádobyvtipní. Spousta lidí například píše „shlédnout video/film“, ač je to rovněž špatně.
Takže na tom, že ksicht Word zná, zatímco xicht ne, není zajímavého vůbec nic.
Spolehlivě tyto dotazy zodpoví Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=ksicht a Slovník spisovného jazyka českého (oba znají jedině slovo ksicht, viz výše a zdroj níže).

Zdroj: http://ssjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?hledej=Hle­dat&heslo=ksicht&st­i=EMPTY&where=hes­la&hsubstr=no

Další odpovědi
luckykubrt

Správně se píše obličej. 🙂

Mravenec

To mě pobavilo. Aspoň je vidět, jak se nesmyslné výrazy dostávají do povědomí. Samozřejmě ksicht.

cochee

Správně je to s „ks“. Já píšu téměř výlučně nesprávně s „x,“ ušetřím tím jeden úder na klávesnici resp. náplň prupisky v množství potřebném na napsání jednoho písmene.

😉

Arne1

Když už máme KsichtoKnihu (XichtoKnihu)