Araxis

Web camera a NEOPRÁVNĚNÉ sledování

Zdravím.Mám nový notebook s vestavenou webkamerou a někdo mi povídal že by mě mohl někdo sledovat aniž bych o tom věděla.Přelepila jsem jí ihned černou izolačkou.Prosím,je to vůbec možné a jak poznám že mě někdo sleduje?
Doplňuji:
Právě mi ten známý rikal že to bylo ve zprávách-nevím,neviděla jsem je,a že stačí Ip adresa a tu já mám sdílenou asi s 15 lidmi-počítači.

Nejlepší odpověď
Bedy

Existují škodlivé aplikace, které za tímto mohou stát. Nicméně pokud notebook někomu nepůjčujete a máte jej řádně zabezpečený pravidelně aktualizovaným antivirovým&an­tispyware programem, máte zapnuté automativcké aktualizace, máte zapnutý firewall a neklikáte na každou hloupost, tak by žádné nebezpečí hrozit nemělo.
Doplňuji:
Pokud se chcete přesvědčit, zda-li Vám tam neběží něco nechtěného a zda-li je počítač čistý, můžete mi poslat výpis z programu Hijackthis.
Jak tu ostatní psali – pokud webkamera je zapnutá, svítí.

Hijackthis stáhnete z http://source­forge.net/pro­jects/hjt/files/la­test/download
Program uložte na plochu, spusťte, klikněte na Do a system scan and save logfile. Po kontrole se vytvoří na ploše soubor hijackthis.log
Ten nahrajte na leteckaposta.cz nebo na jiné úložiště a odkaz mi pošlete vnitřní poštou, případně to sem vložte jako doplnění otáky.

I564: jen technická poznámka – LED dioda neexistuje – správně je to LE dioda. To D totiž schovává slovo dioda 😉

Další odpovědi
anonym

Pokud máte indikační diodu vedle kamery tak to ihned poznáte, popřípadě by musel udělat útočník fyzický zásah do počítače jelikož čip který je propojený s kamerkou (tak že LED dioda indikuje pokud kamera je zapnutá) je nastavený na read-only (pouze číst zdrojový kód z čipu, tak že nelze přepsat.)

Nyní to vysvětlím pro Vás polopaticky.

Ano lze to, ale většina kamer má indikační LED (světílko) a pokud se zapne kamera dioda se rozsvítí.
Viz schématický obvod.: http://img13.i­mageshack.us/im­g13/7110/odpo­vediczdiagram­webkam.png

iceT

A není potřeba k tomu aby tě někdo sledoval mít zapnutou tu kameru?

tanyya

Nevěřím tomu. Pokuď vím, tak webkamera se musí nejdřív zapnout a to ve vašem počítači, jak by vás mohl někdo na dálku sledovat? To je holý nesmysl.

pl4toon

Ano je to možné a děje se to již relativně dlouho. Prozíravější výrobci dávají na integrované webkamery mechanické záklopky, nebo je dělají otočné (např. Sony Vaio), nebo alespon opatří webkameru indikátorem činnosti (led dioda).
Přelepení černou páskou je také dobré řešení. Zkušenější uživatelé volí způsob zakázání činnosti kamery přes Správce zařízení, je pak možné ho kdykoli znovu povolit před zahájením videohovoru.
Doplňuji:
to Bedy: všechno co jsi vypsal je sice potřeba, ale před útokem na kameru to neochrání. Ten se totiž většinou realizuje na webových stránkách přes zmanipulované flash objekty, nebo applety. Jediný zaručený způsob je blokovat flash a applety, což ale skoro nikdo nedělá, protože to o dost sníží konfort surfování.
Určitým řešením může být instalace rozšíření prohlížeče (Click to flash), který zablokuje všechny flash objekty až do kliknutí myší na něj, ten se pak normálně načte a spustí.

badisko

no mozne je vsechno ale ze se ti nekdo napichne na kameru je dost miziva sance …staci kdyz si ji vypnes na notbooku tlacitkem ktere tam nekde po strane bude …;D
Doplňuji:
Ale jinak se podivej tady na fotky to je taky reseni …mam na starem notasu externi a ta se da s prehledem zavrit …a zase otevrit…http://­leteckaposta.cz/716318543