JájsemRaibek

Vztahuje se zákon o provozu na pozemních komunikacích i na vozidla zimní údržby?

Mám na mysli znění § o nepřizpůsobení jízdy povaze a stavu vozovky, který se hojně využívá „proti řidičům“, kteří nezvládnou jízdu.
Tato otázka mě napadla, když jsem četl ve zprávách, že tam a tam museli tahat z příkopu sypač. Pokud se to stane „normálnímu“ řidiči a přijede policie, dostane flastr za nepřizpůsobení jízdy. Ale takový sypač s pluhem právě tu nesjízdnou cestu prohrnuje a tudíž tam musí jet. Dokonce při pluhování nemůže jet pomalu, ale musí jet určitou vyšší rychlostí, aby sníh ze silnice dostal. To, že někde zapadne, popř. sjede do příkopu nemůžou snad trestat za nepřizpůsobení jízdy, nebo ano?

Odpovědi
Drap

Ano platí. V tomto případě, kdy jsou extrémní podmínky určitě ale pokutován nebude. Pokud by jel už z trasy po povrchu který už byl ošetřen, tak by teoreticky mohl být pokutován.

Dochy

Myslím, že se vztahuje „v přiměřené míře“ 😉
Ta auta podle mně nejsou běžnými účastníky silničního provozu, tj. jejich účelem není odvézt něco či někoho od někud někam. Jsou to pracovní stroje, které na té silnici vykonávají činnost pro kterou byli vytvořeny.

Ale přímo v zákoně o provozu… jsem našel jen pár vyjímek (jako třeba že mohou i na dálnici jezdit pomalu apod). Nejsem si jist zda je to někde jasně ošetřeno.

Neslyšel jsem o tom, že by cestář dostal pokutu za to že s pluhem sjel ze silnice. Ale slyšel jsem že „nepřizpůsobení“ používá (používala?) pojišťovna vůči cestářům pokud má plnit z havarijního.

Kryšpín

Když tam přijede strážmistr Topinka, tak dostane flastr