xiperio

Vztahuje se oddlužení fyzické osoby i na dluhy, u kterých jsou věřitelem státní instituce?

Například, když má člověk, který požádá od oddlužení, dluhy u státních institucí. Celní úřad- nezaplacené pokuty, soud – nezaplacené poplatky, dluh na zdravotním nebo sociálním pojištění, jiné pokuty za přestupky u Městského úřadu, dluh za svoz odpadu, a taky dluh u Finančního úřadu – pokuty a nezaplacené daně.
Přistupuje se tam jako k ostatním věřitelům nebo se to řídí jinými pravidly.

Odpovědi
Pepa25

Vztahuje. Část těchto věřitelů má prefereční zacházení – např. se to týká daní a pojistného na soc. zabezpečení. Jde o tzv. pohledávky za podstatou resp. pohledávky jim postavené na roveň. Uhrazují se přednostně.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-182#cast1-hlava5-dil1