Avatar uživatele
JájsemRaibek

Vztahuje se BOZP i na domácí pracovníky?

Dnes jsem četl, že mezi jiné povinnosti zaměstnavatele patří např. i to, že v kanceláři poskytne zaměstnanci správnou židli, která neničí páteř, správné osvětlení atd.
V souvislosti s uvedeným mě napadlo, zda se toto vztahuje i na domácí pracovníky?
Pokud je někdo zaměstnán a vykonává práci doma (např. montáž dílů), svítí si doma svým světlem a sedí na své židli. Jak osvětlení, tak židle mohou být nesprávné. Zodpovídá i v tomto případě zaměstnavatel za případné poškození zdraví?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? ivzez, Drap před 2415 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Většinou ne. Upravuje se většinou ve smlouvě se zaměstnancem. Záleží však na konkretní firmě.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Lamalam

Asi ne. Pokud by zodpovídal, měl by právo tam posílat na kontroly svého bezpečáka a tom jsem nikdy neslyšela.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Je to trošku složitější, přinejmenším s tou židlí. Jak zaměstnavatel zjistí, že ta židle je vhodná? Na osvětlení existují naprosto jednoznačné hygienické normy a předpisy. Sám jsem vyplodil několik bezpečnostních předpisů a tak vím, že je to je jen krytí zaměstnavatele pro práci v prostorách jeho firmy. Jak si to uděláš doma, to mu je srdečně jedno a ani za to nezodpovídá.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Podle mne to závisí na druhu sjednané práce.
Pokud bude zaměstnanec doma něco vyrábět,
měl by jej zaměstnavatel řádně prošklolit a zaučit.

K osvětlení domácího pracoviště, stolu, židle apod.
jsem zatím nic nenašla → ale je to zajímavá otázka.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Neugebauer

Ano, povinnost zaměstnavatele zajišťovat BOZP se týká i tzv. domácích pracovníků. Zaměstnavatel je odpovědný za zajištění BOZP nejen na svých pracovištích. Úraz, který se stal zaměstnanci při výkonu práce pro zaměstnavatele doma u zaměstnance (sjednán výkon práce) je úrazem pracovním.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek