Vztahuje se amnestie na trestny čin-přečin?

Muj přítel byl odsouzen za přečin odstavec neznam,ale je to třista něco za vyhrožováni a dostal maximální víši trestu 6měsíců.

Nejlepší odpověď
standa

A jakou amnestii máte na mysli ?

Žádná hromadná amnestie se nekonala už hezkou řádku let. A pokud máte na mysli loňské lednové ´prouštění´, tak to byl důsledek změny trestního zákoníku, nikoli prezidentské amnestie.

A letos se určitě žádná obdobná změna trestního zákoníku nechystá.

Další odpovědi
Miroslavst

Jen doplním vyčerpávající a fundovanou odpověď standy, že záleží na rozhodnutí prezidenta republiky zda amnestii vyhlásí či ne.
V tomto vyhlášení je zároveň uvedeno o jaké trestné činy se jedná. Prezident Václav Havel vyhlásil dokonce i amnestii na přestupky, což běžné není.
Takže moje odpověď na otázku zní, ano vztahuje se na trestný čin-přečin, ale jen pokud je vyhlášena a ve vyhlášení je tento tr. čin-přečin uveden.