Kepler

Pamětníci, vzpomínáte s nostalgií na socialistické Vánoce?

https://www.stu­denta.cz/life/fun-chill/jak-vypadala-vanocni-idylka-za-socialismu-aka-jak-jezisek-pr/r~603c3bb0­231811ea82ef0cc47ab­5f122/?utm_sou­rce=centrumHP&ut­m_medium=newsfe­ed&utm_conten­t=default&utm_ter­m=position-4&utm_campaig­n=Studenta

Za to, že tolik dárků mám,
že teplo je v naší škole,
já vím, že děkuji nejvíc vám,
stateční horníci v dole.

Za to, že tolik knížek mám,
velkých knížek i malých,
já vím, že děkuji tiskárnám
a všem, co je tiskli a psali.

Za to, že teplé šaty mám
i veselý rukávník bílý,
děkuji textilním továrnám
a všem, co v nich tkali a šili.

Za to, že tolik jídla mám,
že stále rostu a sílím,
já na ty s láskou vzpomínám,
co obilí žali a sili.

Za to, že naší zahrady
je kousek světa svěží,
děkuji soudruhům z armády,
že věrně vlast naši střeží.

Za to, že rudý šátek mám,
ať se to každý doví:
horoucí pozdrav posílám
soudruhu Gottwaldovi!

TO byla krásná poezie, styďte se, prokletí básnici francouzští!

Nejlepší odpověď
mosoj

Dnes jsem musel do Plzně něco nakoupit. Hnus. Vypadá to, že se lidi chtějí užrat k smrti. Kdyby jste se postavili na hlavu jsem rád, že jsem měl možnost zažít mnoho vánoc dříve. Bylo to krásné i když byly chudé. Na režim jsem si ani nevzpoměl a půlnoční mše se konaly stejně jako dnes.
Jen tak dál a nechte si nalejvat ty bláboly do svých hlaviček.

Další odpovědi
ten který je

Ano, vzpomínám si na svátky vánoční před mnoha lety, a světe div, se, socialismus mi byl ukradený. Bylo více času trávit svátky v kruhu rodinném, lidé nepropadali mamonu a v malostranské hospůdce jsme si před svátky se štamgasty navzájem popřáli a i nějaký ten panáček byl. Ten článek mi nepřijde moc vtipný a autor tehdá asi ani nebyl na světě. Možná by udělal lépe, kdyby se podíval na západ od našich hranic, kde z důvodu korektnosti k přivandrovalcům se raději říká místo svátků vánočních zimní svátky. Děda Mráz, nebo zimní svátky? Obojí je špatně.

aliendrone

Moc ne, je to už dávno. Každopádně tuhle říkanku si nevybavuji. Podle toho zmíněného Gottwalda je ale asi STARŠÍ než já. Já pamatuju mlhavě ještě tak Wolkera > „Antoníne, dopiči elektrárenský, do kotle přilož!“, pročež poté co jsem to takhle DOSLOVNĚ odrecitoval následovala ředitelská důtka. ;) :D :D

hapiky>>> Plánované hospodářství NEMUSÍ být vždy špatné, dokonce klidně může předčit dem(ent)okratickou cochcárnu, stačí se podívat, co dokázali Němci za druhé světové (a za JAKÝCH podmínek). Proti tomu je jakýkoliv „hospodářský zázrak“ úplný hadr. To jen bolševické "plánování " stálo za starou belu a důvod je PROSTÝ – co bys asi tak čekal od nefachčenků? (pochopitelně není to jediný důvod, ale podle mne je to důvod HLAVNÍ) ;) :D

Navíc – neřekl bych, že každá fronta je ostudou systému, podívej co se třeba děje v našem vzoru – USA, když má vyjít nový iPhone. ;) :)

A jinak souhlasím s mosojem – na svátky i ne zrovna kámoši systému vyhlásili dočasný klid zbraní/příměří. Tedy možná s vyjímkou těch, kteří byli za odpor vůči režimu luxusně západem placení, ale tahle hovada bych do toho netahal. Obyčejní lidé chtěli mít klid a hezky si Vánoce užít při čumění na Pyšnou princeznu nebo Mrazíka. Vzpomínáte na ten řev, když někdo z ČST chtěl z vánočního programu Mrazíka vyhodit? Nejenže to „rozmázlo“ samotné Rudé právo, ale slyšel jsem, že dokonce to řešili na ÚV, kterého dementa to napadlo. Myslíte, že je to (byla to) pravda? :)

Jo, tehdy bylo všechno tak nějak více jasnější a jednodušší, tráva zelenější… ;) :D :D

zbyndo

Spomínam,je mi to ľúto,Vianoce sú už o niečom inom, tá duševná krása je zabitá,„mosoj“, máš úplnú pravdu.A veľa ďalších, ktorým želám lásku a pokoj v duši

nyjono

Ani ne,
Objednávat běžné potraviny, stát fronty na pár pomerančů a vstávat v půl6 aby byl doma TV program, na to ani vzpomínat nechci.
Za mně – jaký si to uděláš, …

hapiky

Proletářské verše či básně jim šli dobře. Škoda, že ta jejich plánovaná ekonomika či hospodářství nešlapalo stejně dobře.
Každá fronta, ať už na cokoliv je ostudou vládnoucí „elity“, už jen s toho důvodu, že oni sami nikdy ve frontách nestáli. A že těch front bylo za socíku požehnaně!

briketka10

Článek výborný:
„Proč by se někdo postil v režimu, kde nikdo není chudý a všeho je dostatek? A tak se začaly prosazovat konzumní Vánoce. Čím dál víc šlo o to se na svátky nacpat a pak se svalit k televizi. To bylo pro soudruhy ideální. Lidé začali přemýšlet, co blyštivého by pod stromeček komu koupili a o skutečné hodnotě Vánoc přemýšlel už jen opravdu málokdo. To nám bohužel už zůstalo.“

..ale básnička mi nic neříká..

U nás to vypadalo podobně, nejdřív se naši pohádali,
celej den byla tichá domácnost.
Pak se zdobil stromeček, jedlo se. Dárečky a pohádky.

Nejlepší svátky byli, když jsem už bydlela ve svým bytě
a trávila je s přítelem. Po svým. Bez hádek v pohodě.
Žádné honění za mamonem. V klidu.
Jako dnes. Nic se nemá přehánět.

zjentek

To si kuř, že se čoekovi stýská po bolševikoj a o Vánocích dvojnásob!

Továrny- bižuterie, textilky, sklárny… baňky na stromeček ručně foukané, vše za hubičku!

Překrásné verše, děkuji, zjentek.

dudu

S nostalgií na tuto dobu vzpomínám pouze proto, že jsme byli mladí. Avšak ani při možnosti vrátit se nakrátko zpět v čase bych nic neměnil. Zato dodnes je mi zle z ponížení při povinných pochodech v davu a z radostného hýkání když jsme ve frontě vystáli např. sáček kakaa, rozinek nebo kokosu.

Hlada

Ten článek je stejná slátanina, jako ta básnička, která nemohla vyjít v šedesátých letech. Vánoce za socializmu se od dnešních lišily jen pokrokem v čase. Politika do nich nezasahovala víc, než v současnosti. Tenkrát se otravovalo s Mrázem stejně, jako teď s Clausem. Stejně jako teď se nakupovalo. Pořádaly se podnikové pašovací zájezdy do NDR a MLR. Radost z dárků byla větší o to, že dárce danou věc sehnal. Chodilo se do Lucerny na vánoční koncerty zpěváků a skupin, se zvonečky na Choreu Bohemicu, což bylo vyloženě nábožensky laděné vystoupení, pořádaly se výstavy ozdob a betlémů. Na svátky se jezdilo na hory. Pochopitelně bylo jiné vybavení, jiná auta. S politikou to nemá nic společného. Ta tenkrát obyčejné lidi zajímala méně, než dnes.

led

Spomínam aj na iné Vianoce za čias socializmu.
Bol raz jeden dom. Zišli sme sa spoločne z rôznych poschodí deti aj dospelí, bez ohľadu na farbu pleti a postavenie v spoločnosti, zarytý komunista aj bývalý farár, čo prežil Jachymov, umelec aj zametač, ba aj tá čo mimo spoločnosti stála rozdávajúc potešenie svojho tela… Jedno, kto čím bol, všetci sme sa s radosťou zišli a ako jedna rodina vianoce oslávili. A na Polnočnej nik nesmel chýbať, pokiaľ nebol v práci, alebo nemocný. A po Vianociach opäť hašterili sa všetci o post v spoločnosti, o podpultový tovar v obchodoch, za Boha či proti Bohu…Tento dom nebol jediný v minulých, dnes mnohými zaznávaných časoch.
Ano, na tieto Vianoce spomínam s nostalgiou. Nájdete dnes dom, kde všetci s radosťou sa zídu a na čas Vianoc zabudnú na vzájomné spory, farbu a vieru, na starosti kde zohnať skyvu chleba a ako splatiť nájom, alebo ako získať milióny z haliera, ako zodrať suseda z kože?

hapiky

A co táhle: Táto, pojď si hrát…, Nemůžu, musím do fronty na toaleťák!

aliendrone

Lepší byla „Táto, mámo přééésvěééédč mě, že jezdíme béézpéééčněééé!“ ;) :D :D

zjentek

Dudu já si myslím, že z „pochodů v davu“ budeš TY ponížený za KAŽDÝHO režimu.

zjentek

Jen pro zvědavost: kde to vlastně žiješ? Je okolo vašeho domova ještě nějaká jiná budova? Totiž u nás na Prajzké jsme měli kakao, rozinky nebo kokos naprosto BĚŽNĚ v krámu i za bulševika.

dudu

Obchod zásobený podobně jako v seriálu Anna za pultem jsme u nás rozhodně nikdy neměli. Ovšem stále si pamatuji dobu, kdy se o vánocích pro rodinu mého kamaráda tajně po figurkách skládala celá vesnice, protože jim kvůli neplnění předepsaných dodávek naturálií komouši nevydali lístky na kolekci!!
Prosím raději už mlč, chováš se jako osel, který by měl žrát to nejplesnivější se­no.

hapiky

aliendrone: No, že bych zrovna srovnával frontu na na toaletní papír s frontou na iPhon, no to si přepískl. Cha cha, cha.

aliendrone

hapiky>>> No a právě na to poukazuji, není fronta jako fronta. :)