Avatar uživatele
anonym

Vzpomenete někdo na Johna Fitzeralda Kennedyho?

Dnes by měl tento prezident,co uctíval křestany narozeniny.John Fitzgerald Kennedy, americký politik a 35. prezident Spojených států v letech 1961 – 63, se narodil 29. května 1917 v Brookline, Massachusetts. Byl bratrem Roberta Kennedyho. Pocházel z bohaté americké rodiny irského původu. Od roku 1946 působil ve Sněmovně reprezentantů, od roku 1953 v Senátu. Prezidentských voleb se účastnil již v roce 1956, ale neuspěl. V roce 1957 se stal laureátem Pullitzerovy ceny za studii Profily odvahy. V roce 1960 již těsnou většinou zvítězil nad republikánem Richardem Nixonem. Byl prvním katolíkem v úřadě prezidenta. Ve svém ambiciózním programu, nazvaném Nová hranice (New Frontier), kritizoval Eisenhowerovu éru, hlásil se k rooseveltovské tradici a hledal oporu v mladé a podnikatelské Americe. Omezoval nezaměstnanost a inflaci, za hlavní cíl vyhlásil péči o chudé a o černochy. Kvůli republikánské většině ve Sněmovně však část svého programu neprosadil. V zahraniční politice usiloval o obnovení vedoucího postavení USA ve světě, v roce 1961 zahájil nákladný vesmírný program, roku 1962 obhajoval snížení celních poplatků (tzv. Kennedyho kolo), prostřednictvím McNamary formuloval doktrínu pružné odvety. Snažil se čelit mezinárodním krizím, zvl. karibské krizi a blokádě Berlína. Pro Latinskou Ameriku vyhlásil program Aliance pro pokrok, nezabránil však eskalaci války ve Vietnamu, přestože nebyl jejím zastáncem. JFK byl zavražděn 22. listopadu 1963 v Dallasu, Texas.
Díky všem co jste alespoň a jeho prezidentování něco věděli,či víte.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, talka před 2062 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Jméno prezidenta si samozřejmě pamatuji, vím o atentátu, viděla jsem film atd.

Že bych na něho přímo vzpomínala, se nedá říct. Ale spíš, když zaslechnu jeho jméno v TV, objevím na netu v souvislosti s připomenutím jeho vlády, jeho zavražděním, životem manželky, bratra, rodiny aj. mě někdy napadne: Kennedy a cesta na Měsíc. .
Ani mocným se neštěstí nevyhýbá ...

Nedávno se někdo ptal na význam slov J. F. K., která vyslovil při návštěvě Německa - " Před dvěma tisíci let bylo největší chloubou prohlášení: „Civis Romanus sum.“ Dnes je ve svobodném světě největší chloubou prohlášení: „Ich bin ein Berliner.“" Oživila jsem si jeho návštěvu v Evropě.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
RyuzakiKate

Jo, vždycky, když si pouštím Podvod od Slobodný Európy ("Dallas nineteen sixty-three, prečo zomrel J.F.K? Niekto tuší, nikto nevie a možno ani CIA...")

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava