huxa

Vzniklo slovo „vyhlazování“ jako označení přílišné hlazení?

Nejlepší odpověď
annas

Beru slovesa hladit a vyhlazovat, protože od nich jsou odvzená slovesná podstatné jméno hlazení a vyhlazování.

Základem je sloveso hladít – nedokonavé – děj probíhající.

Odvozené sloveso vyhladit – dokonavé – ´děj ukončený.

Odvozené sloveso vyhlazovat – nedokonavé – děj probíhající.

Jak vyplývá z významu sloves, jde o průběh nebo ukončení děje. Když hladím (vykonávám hlazení), mohu hladit i nadměrně (přílišně), až dosáhnu cíle. .

Když vyhlazuji, může být vyhlazování přílišné, nadměrné, mohu stále pokračovat, než dosáhnu cíle.

Základní slovesa hladít (hlazení) a vyhlazovat (vyhlazování jsou obě nedokonavá.

Právě příd. jméno nebo příslovce ve spojení se slovesy vyjadřuje míru nebo intenzitu děje. Takže nikoliv sloveso, (děje zůstává i v podstatných jménech), ale příd. jméno přílišné, nadměrné, krátké, dlouhé, ukazuje na míru či intenzitu hlazení či vyhlazování.