vivatisCZ

Vzniklo slovo vepř od slova vepřové maso nebo naopak?

Nejlepší odpověď
annas

Slovo vepř bylo dříve. Kromě pojmenování pro divokého kance se používalo pro démona řek, jehož vídali staří Slované v podobě vepře.

Později se od kmene (kořene) slova vepř příponami odvodila další slova – vepřový, vepřovina, vepřovice atd.

Přídavné jméno vepřový vyjadřuje vztah k vepři (podst. jménu), takže nejdříve vepř, pak třeba maso z vepře, tedy vepřové.

Další odpovědi
marci1

Samozřejmě nejdříve byl vepř ( vykastrovaný samec prasete ). Kanec je nevykastrovaný a nehodí se pro potravinářskou výrobu. Proto jíme maso z vepře a nazývá se vepřové.

bolak

Jako myslíš že někde nějakej pračlověk vodchytil neznámé zvíře a pak zavolal na vostatní: „héj, chlapi poďte, dneska bude vepřový maso“ a oni řekli „vepřový maso? tak co kdybysme tomu zvířeti říkali třeba vepř?“

To je jak kdybys řek, že nejdřív byl jídelní stůl a až pak se teprve vymyslelo jídlo :))