Kulpix

Vzniklo slovo BASTL, BASTLENÍ, BASTLPLAC z nějakých německých kořenů?

BASTL~nějaká elektrokutilem udělaná věc.

BASTLENÍ~původně oprava radiopřijímačů.

BASTLPLAC~ jakýsi plácek pro elektrokutilství aj.

Nejlepší odpověď
Alesh

basteln

kutit
pracovat na čem
dělat, vyrábět co
piplat se, párat se, babrat se s čím, v čem

Zdroj: http://slovnik­.seznam.cz/de-cz/?q=basteln

Další odpovědi
annas

Bastl jako příjmení vzniklo z češtině z osobního jména Sebastian = obyvatel města Sebasty.
D. Moldanová: Naše příjmení

Uvedené výrazy jsou odvozené od slovesa bastlovat, bastlit = ´neprofesionálně vyrábět či opravovat. Původ z německého basteln = kutit.

Zajímavé je, že ve východomoravském nářečí se objevilo sloveso bajslovat = zauzlovat, zamotávat, plést, štárati do stroje hodinek, paskludit, tehdy byl původ byl zastřen – Machek uvádí, nejasné, původ cizí.. Až později se změnil tvar na bastlovat, souviselo to s dovozem odborné literatury z němčiny a rozvojem elektrotechniky atd. a začaly se objevovat i další tvary.

V. Machek: Etymologický slovník