Vznikla hrací karta „žolík“ dle nějaké skutečné osobnosti?

Nejlepší odpověď
annas

žolík‘karta zastupující všechny hodnoty v některých hrách’.Z angl.názvu karty Jolly Joker ‘veselý šprýmař’ (je na ní zobrazen šašek). Původ angl. jolly ‘veselý’ není jistý, joke ‘vtip, šprým’ vychází z lat. iocus tv. souvisí i se se slovem žonglér.

žonglér, žonglérský, žonglovat. Přes něm. Jongleur z fr. jongleur a to přes
stfr. jogleor z lat. ioculātor ‘kejklíř, šprýmař’ od iocus ‘šprým, žert’. Podoba
fr. slova byla asi ovlivněna slovesem jangler ‘pomlouvat, žvanit’ (odtud
jangleor ‘žvanil’, jež kontaminovalo .stfr. jogleor"

Opět poradi Jiří Rejzek ve svém slovníku.

Žolík se do karet dostal podle královského šaška., ale samozřejmě ten konkrétní není známý. .

„Joker (angl., od to joke, žertovat) znamená původně (dvorního) šaška, zábavnou postavu na královském dvoře, která si mohla dovolit říkat i panovníkovi nepříjemné věci.“

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Joker

Na původu hry v karty jsem již určitě odpovídala, ale nemůžu otázku najít. Ještě se podívám.

Aspoň něco k historii
http://www.club­joker.cz/histo­riejoker.htm