Zacheus

Vznikl název maďarského města Tatabánya složením slovenských slov „táta“ a „baňa“?

Nejlepší odpověď
annas

Tatabánya (nem. Totiserkolonie po slovensky: Banská Stará) je mesto v severozápadnom Maďarsku v severnom Zadunajsku

https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/Tatab%C3%A1nya

"Obec Tatabánya vznikla jako hornická kolonie počátkem 20. století. Pojmenovaná je podle sousední obce Tata + Banya. Název obce Tata je ze slovanského / slovenského osobního jména Tata (podobně čes. Tatinný,, srbs. Tatinac a podobně), ale může se myslet i tata ve smyslu otec.

V obci Tata se ještě v 15. století zmiňuje, že má „maďarské a slovenské obyvatelstvo“. Bany znamená maďarsky důl, maďarské slovo pochází z ze slovenštiny.

https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/Tatab%C3%A1nya

Takže Tátův (Otcův) důl, Důl táty (otce).

V Čechách je obec Tatinna, Tatina – původ od tat6 = zloděj. Přivlastňovací jméno tatin6 = zlodějský..
Nebo jak uvádí slovenský zdroj,. může být název od podst. jména táta, nebo dokonce křestního jména Tat(t)in =´Tátův.

Původní místních jmen. .

Další odpovědi
Kepler

Je to docela možné. Tata je maďarsky tatínek a bánya je důl. Těžilo se tam uhlí.

Edison

To mi připomíná maďarské Kočkomety – Kecskemét (německy Ketschkemet) je město v centrální části Maďarska, administrativní centrum župy Bács-Kiskun.
Kecskemét se rozkládá na ploše 321,36 km² a v roce 2011 zde žilo 111 411 obyvatel.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kecskem%C3%A9t

Je to snad vrhač koček? 😁

Pepa25

Těsně vedle: kecske je maďarsky koza 😉

Edison

To mě nezajímá, my tomu říkáme KOČKO-METY. Howg! 😁 😁