Boy 13

Vznikají při domácím ostření kuchyňských nožů jiskry?

Když budu doma brousit kuchyňský nůž nůž, může při broušení vzniknout jiskra? Nebo může při tom ručním broušení odlítávát nějaká železná špona nebo nějaký bordel? Děkuji moc.

Nejlepší odpověď
elkon

Pokud to umíš a víš jak na to, tak ne. Ale podle tvého dotazu asi vůbec nevíš „která bije“. Ale jinak to nic není – když se to umí. Na brusce se ale nože většinou neostří.

Další odpovědi
paul1

Při broušení na brusce určitě sem tam něco odletí, proto je zapotřebí používat ochranné brýle. Brousit se dá ale i na různých přípravcích, např. brusné kameny
https://profi­kuchar.cz/c/brou­seni-nozu

Čecho_slovák

Pokud používáš ocílku, žádné jiskry nebo špony neočekávej.

dubraro

Při broušení na brusném kameni nebo na ocílce jiskry nevznikají. Nějaký prach ano. Při broušení na brusce se obvykle používá pomaloběžný a vodou smáčený kotouč, kde také jiskry nevznikají. Jen skuteční mistři umí brousit kuchyňské či řeznické nože na rychloběžné brusce, i tam se to ale dělá tak, že jiskry (téměř) nevznikají. Vznik jisker znamená, že se ocel příliš zahřívá a tím se nůž ničí.

Drap

Pokud budeš brousit ručně, tak jak by se nůž brousit měl, tak určitě ne. Pokud použiješ nějakou nevhodnou brusku a neumíš to, tak se to stát může.

Dochy

Při broušení nožů se používá zvlhčený brousek. Tam jiskry opravdu nevznikají. Při ostření na ocílce myslím také ne.

Kajolka

Nevím, doma jsem nože nikdy nebrousila, protože sama to prostě neumím… Posílám je na službu ostraposta, ti mi je nabrousí za super cenu a rychle, takže se doma netrápím.

Cizecek.M

Ahoj, to je co za službu? Jak to funguje? A kde je najdu?

paul1

Ještě doplním moje zkušenosti a vzpomínku. Já mám dvoukotoučovou brusku, jeden kotouč s normálním zrněním, tam brousím nože nahrubo (pokud je potřeba obnovit úhel břitu po větším otupení). Druhý kotouč je pomaluběžný, namáčený a s jemnějším zrnem, tam broušení dokončuji. Potom ještě na jemném kameni srazím tzv. jehlu. Vzpoměl jsem si, jak kdysi v mládí jsem v Prostějově viděl pojízdného brusiče, ten na to měl upravené jízdní kolo. Brousil všechno, nože, nůžky, sekery, i kolečka k mlýnkům. Od toho kotouče jiskry občas létaly. Tvar jisker závisí i od kvality ocele.
https://cs.cat­hedralcollege­.org/identifi­car-acero-4591

JežíšKristus

Jen aby nevlítla do oka…

podger

Dokáže očař rozpoznat ocílku v oku?

Boy 13

Čecho_slovák: Takže nemusím mít strach, že by mi vlítla jiskra do oka a popálila ho ? Ano ocílku budu pouze používat. Moc děkuji za Vaši odpověď

Čecho_slovák

Pokud budeš používat kvalitní ocílku na které se přetahuje ostří nože shora dolů, neměj obavy.

Boy 13

Ale já myslím, když to brousim ručně bez elektriky na ocílce, v jedné ruce nůž a v druhé ocílka. Moc děkuji.

da ny

Proč jste se neptal rovnou na broušení ocílkou. Proč tak ze široka položený dotaz?
Možná „kmitám“ pomalu, mně se to nikdy nestalo :) Ani o to nestojím….
Spadlo Vám zase něco do oka? Pokud si nevěříte, máte strach, nechte si nože raději nabrousit.

cochee

Jasně, to je všechno blbě. Ocelkou se nůž nebrousí, ale obtahuje, to je velký rozdíl. Obtažení nože má úplně jiný cíl nežli nabroušení nože. V životě jsem neviděl při obtahování vzniknout jiskru a myslím, že ani nikdo jiný.