Avatar uživatele
Shoehardt

Vzniká myšlení v mozku?

Četl jsem rozhovor s Prof. MUDr. Stanislavem Grofem, M.D., Ph.D., ve kterém tvrdil, že ve skutečnosti nemáme žádné důkazy pro to, že myšlení vzniká v mozku. Mozek by v tom případě byl pouze přijímač.

Zajímavá 0 před 2587 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Alesh

u mnohých lidí, když je tak poslouchám, vzniká jejich myšlení v partiích v oblasti kyčlí 🙂

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
da ny

http://www.nej­levnejsi-knihy.cz/kniha/fy­ziologie-mozku-a-jeho-mysleni.html
„Fyziologie myšlení
Lidský mozek je značně diferencován na jednotlivé oblasti, které se věnují určité činnosti. Samotné mozkové hemisféry se věnují odlišnému způsobu myšlení. U pravorukých osob, levá hemisféra obstarává abstraktně pojmové myšlení, matematické myšlení a nachází se zde centrum řeči. Pravá hemisféra obstarává vnímání prostoru a to jak vlastního těla, tak svého okolí, komplexnější zpracování vizuálních dojmů a vnímání hudby. Jelikož se při myšlení uplatňují všechny poznávací procesy, je i využití jednotlivých oblastí mozku komplexní.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/My%C5%A1len%C3%AD
No, v patě nebo v ledvinách se fyziologický proces myšlení odehrávat nebude…
🙂
Některé myšlenky zřejmě mohou pocházet z mimosmyslového vnímání/prostředí, přícházet zvenčí… ;)-

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Jiří Bohumil

I na tomto serveru se mi to někdy zdá (že tedy myšlení nevzniká v mozku).:-)))
Teď vážně. S důkazy na cokoliv je někdy problém. Pak nám nezbývá, než buďto věřit, nebo nevěřit.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

U některých jedinců očividně ne.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Shoehardt

da ny: to, co jsi napsala, se všeobecně přijímá za to, že takhle mozek funguje. Osobně si taky nemyslím, že by to bylo jinak. Ale spíše jsem se měl zeptat: Opravdu nemáme důkazy pro to, že vědomí vzniká v mozku? Podle Stanislava Grofa ty důkazy prostě nemáme. Tvůj popis je prostě jenom popis. Tohle jsou schopny naměřit přístroje, že takhle a takhle reaguje tato část mozku na tohle. Ale že to tam vzniká, o tom důkazy dle Grofa nejsou.

před 2587 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek