Avatar uživatele
Registrovaný

Vzkřísíme v laboratoři DNA z Marsu ?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Ona je někde k dispozici nějaká DNA z Marsu???
;-D
Obecně ano, lze to - ale rozhodně ještě nějakou dobu nebude co křísit...

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Pokud se něco jako DNA na Marsu najde, pak to nelze vyloučit. Jen doufám, že nikoho nenapadne křísit v blízkosti Země. Kdyby taková DNA z laboratoře utekla, nemusela by nás, narozdíl od představ H. G. Wellse v knize Válka světů, pozemská chřipka zachránit.


Avatar uživatele
Zlatý

Amíci nedávno vyzkoušeli postup, který zapadá do sci-fi. Někde v poušti chytili mikroorganismus, přečetli jeho DNA a ten digitálně poslali kolegům do 200 km vzdálené laboratoře. Zde z jiného organismu vyňali jeho DNA, nainstalovali do něj genetický zápis té potvůrky z pouště a ejhle vznikla breberuška s vlastnostmi pouštního organismu. Jejich dalším cílem je postavit automat, který bude umět přečíst a odeslat DNA organismu lapeného např. na Marsu. Genetici na Zemi pak v přísně chráněné laboratoři pozmění zmíněným postupem vhodnlý tuzemský materiál. Budou tak moci zkoumat i cizozemský život bez rizika kontaminace naší matky Země. A prosím pozor, to co zde popisuji je pouze špička ledovce!!


Avatar uživatele
Registrovaný

Nevzkřísíme!
Co popisuje dudu je teoreticky proveditelné, ale prakticky pořád máte jadernou DNA jednoho organismu v buňce jiného... Žádný mimozemský organismus. Mnohem perspektivnější by patrně bylo žádnou DNA "nekřísit" a vlastnosti organismu odhadnout pouze na základě samotné molekuly DNA.
To vše samozřejmě pouze za předpokladu, že život na Marsu a na Zemi má stejné kořeny - což zdaleka není jisté.
Zkrátka a dobře, když objevíme na Marsu nějakou tu DNA, je mnohem větší pravděpodobnost, že ji tam zavlekla některá z našich sond, než že by tam patřila...

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

MK44

Pro dudu: 1) Máte nějaký seriózní zdroj, odkud jste se o té špičce ledovce dověděl?
2) Když odešlu přímo vzorek případně nalezeného mimozemského života na naši planetu, a když v místě nálezu mimozemského života přečtu jeho DNA a jako data ji odešlu radiovými vlnami a na Zemi ji podle těch dat rekonstruují, jaký je rozdíl co se týče nebezpečí kontaminace pozemského života?

Avatar uživatele
Zlatý

dudu

Tuto informaci jsem se nedávno dočetl v sobotní příloze Lidových novin. Ano máte pravdu, že riziko zde stále existuje, avšak vypěstování mimozemské kultury v zabezpečené laboratoři např. zcela vylučuje možnost nekontrolovaného úniku nějaké breberušky do atmosféry např. při havarii přistávacího modulu.

Avatar uživatele
Zlatý

mojitek

BB : máte zřejmě jasnovidné schopnosti :D Podle čeho soudíte,že na Marsu byly jen naše sondy,jen naše DNA a nebyl tam vlastní život? Jinak jsem toho názoru,že nic z Marsu bysme křísit neměli

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3283
Zlatý quentos 1445
Zlatý mosoj 1404
Zlatý Drap 1263
Zlatý Kepler 1024
Zlatý led 743
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 680
Zlatý Lamalam 664
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.