stepan1988

výzva k vydání věci : jak postupovat ?

Dobrý den,
přítelkyně po několika letech dostala od otce zpět dohledaný velký TP od čtyřkolky, která je na ni registrovaná od roku 2008. V roce 2010 se čtyřkolka porouchala a přítelkyně ji odstavila u známé.
Známá však nelenila a aktivně odvezla čtyřkolku do opravny a nikomu nic neřekla. Přítelkyně v domění, že je čtyřkolka odstavena vůbec netušila že je v opravně a nikdo ji o tom bohužel neinformoval. Odjela mimo ČR a vrátila se v 6 / 2012, když zjistila že je čtyřkolka v opravně a od známé se dozvěděla že oprava bude stát 7 500 Kč, vydala se do servisu. Tam po ní nárokovali za dlouho uloženou opravenou čtyřkolku 25 000 Kč a chtěli vidět velký TP, který bohužel u sebe neměla. Tuto částku bohužel neměla a tak zaplatila zálohu 5 000 Kč, dostala paragon o zaplacení zálohy. Tento týden se konečně po dlouhé době dohledal onen velký TP, kupní smlouva a faktura o zaplacení čtyřkolky ( byla servisována tam kde byla koupena). Bohužel však firma již nefunguje a na internetu v živnostenském rejstříku je pouze adresa na vypořádání závazků. Nevím jak v této věci postupovat a navíc jsem nalezl cca 2 roky starý nesmazaný inzerát na prodej oné čtyřkolky. Máme nějakou naději na zjískání ať už čtyřkolky nebo nějaké náhrady za její prodej? Děkuji mnohokrát za Vaše odpovědi
Doplňuji:
Děkuji všem za odpověď, Vážím si každé rady.

Nejlepší odpověď
zzzlatokopka

Existuje ještě ta 4kolka? Nejlepší řešení je podat trestní oznámení a pokud to policie začne řešit, tak se to možná pohne samo. Trestní oznámení podejte na neznámého pachatele, nevíte, jak to přesně bylo, pachatele raději ať určí policie.

V trestněprávním řízení se náhrady škody může domoci zdarma, pokud by podala občanskoprávní žalobu musela by platit.

Další odpovědi
setapouch

Na jednání známe lze aplikovat § 3009 nového občanského zákoníku, Jednání k užitku jiné osoby. V prvním odstavci se říká, že ujme-li se někdo záležitosti ve prospěch jiné osoby bez jejího svolení, nahradí mu tato osoba účelně vynaložené náklady…

V tomto případě známá dala čtyřkolku opravit, což jste pravděpodobně chtěli stejně udělat. Takže známá má nárok na úhradu nákladů. Myslím, že zde bude tříletá promlčecí lhůta od vzniku nákladů, kdy měla známá uplatnit náhradu nákladů.

Podle § 3010 ten, kdo se ujal cizí záležitosti bez příkazu, dovede ji až do konce… Čili známá měla čtyřkolku vyzvednout, zaplatit opravu a tyto peníze pak může požadovat po vás. Pokud měla možnost vyzvednout čtyřkolku včas, nemá nárok na úhradu „skladného“.

Jak tedy postupovat? V první řadě vyzvat známou k vydání čtyřkolky. Ona by měla kontaktovat firmu, zaplatit to, co bylo smluvně dohodnuté a čtyřkolku vám vrátit. Jestliže se známá bude zdráhat, můžete se na firmu obrátit sami jako vlastníci čtyřkolky. Požádal bych o vydání čtyřkolky a vrácení zálohy, protože jste s firmu žádnou smlouvu neuzavřeli a firma to, díky techničáku, musela vědět, nemůže se vymlouvat na dobrou víru.

Jestliže se známou nechcete dál vycházet a ona není schopna přes vyzvání čtyřkolku vrátit, můžete na ni podat trestní oznámení pro zpronevěru. Jestliže s ní dál vycházet chcete, podejte trestní oznámení na neznámého pachatele pro krádež. V obou případech nezapomeňte požádat Policii o informování o výsledku vyšetřování a zároveň s tím ihned požádat o náhradu škody.

Nejsem právník, všechny tyto informace jsou pouze mé domněnky. Neručím za jejich správnost a úplnost.

Pepa25

Celé je to poněkud zmatené a nepravděpodobné (to opravdu někdo roky neřeší svůj majetek?), ale zaměřím se na tu část se servisem.
Netuším, co znamená věta „na internetu v živnostenském rejstříku je pouze adresa na vypořádání závazků“. V živnostenském rejtříku jsou pouze zapsané údaje o podnikateli a jeho živnostech. Samozřejmě podnikání je možné ukončit, ale pak je zapotřebí vypořádat závazky. Pokud by mu majetek nestačil, tak by proběhl konkurz. Takže bych se na servis obrátil s výzvou na vydání věci nebo výtěžku z jejího zpěněžení. Maximálně může namítnout promlčení.

Pepa25

k odpovědi zlatokopky: podání trestního oznámení bylo předpokládám myšleno jako vtip, že? Rady když nevíš co dělat, dej strestní zonámení je tzv. za všechny prachy … ☹