zett

Vyznáte se někdo v normování?

Studuji obor cukrář, děláme normování a já ho stále nechápu. Potřebovala bych ho vysvětlit.

Odpovědi
elkon

Norma je určitý předpis, podle kterého se v některých oborech pracuje. Ve strojařině např. soustružník vyrábí určitý díl a norma mu nařizuje přesný rozměr dílu. U vás to bude např. složení nějakého pokrmu, kdy je přesně dáno z čeho a v jakém množství se v onom výrobku nachází, aby byl vždy stejný. A odpovídal např. i ze zdravotního hlediska. Prostě upečete 10 stejných dortů a musí odpovídat váze i složení použitých surovin. Někdy také mohou normy určovat za jakou dobu je potřeba nějaký výrobek vyrobit.

Kelt

Norma, to je předpis, dodržení technologie, přísad a množství, teploty a podobně. Výrobky musí odpovídat nějakému předpisu. Například stejný výrobek v Praze a v Jihlavě musí být shodný chuŤově, na váhu pod. a proto se dělá stejně a to je ta norma. Například Werich a Burian v pohádce Byl jednou jeden král moc na normy nedali .

aliendrone

No, v tvém případě asi půjde o technologickou normu, tedy předpis, který zaručuje standardizaci výrobku včetně výrobního postupu. Její dodržení má zajistit, že stejný výrobek vyrobený na RŮZNÝCH místech (provozovnách) bude mít stejné vlastnosti. Příklad: punčový mňamiky řez se vyrábí všude možně, norma předepisuje jaké suroviny použít (množství, kvalita), jakým způsobem je zpracovat (postup, způsob, čas), což v konečném důsledku má efekt jednak v tom, že mňamiky řez vyrobený v Praze chutná a vypadá stejně, jako ten z Brna, druhak (a to je stejně důležité, ne-li více!) umožňuje předem rozkalkulovat výrobní náklady (ceny materiálu, energií, práce, doba výroby atd.) k určení nákladů a optimální ceny výrobku. (marketingové oddělení k tomu přihlédne, finální cenu výrobku ovšem určí dle širších kritérií) V konečném důsledku přináší normování snížení nákladů/zrychlení výroby, protože se PŘEDEM ví nejen CO, ale i JAK se bude dělat, v důsledku čehož lze práci i příslušnou logistiku lépe zorganizovat/na­plánovat. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Norma

NEBO

Je tu maličká šance, že ti jde o řešení kvadratických rovnic pomocí Vietových vzorců. Takže – máš obecnou kvadratickou rovnici
ax²+bx+c=0
tuto je pro pro účely řešení upravit na NORMOVANÝ tvar
x²+px+q=0
V praxi tedy CELOU OBECNOU kvadratickou rovnici podělíš koeficientem „a“ a vyjde ti normovaný tvar.
(Přesněji ji VYNÁSOBÍŠ převrácenou hodnotou koeficientu „a“, ale to je jen úlitba [slovíčkaření] zdejšímu učitelstvu, aby mne nemuselo zabít a hanobit moji mrtvolu! V klidu to vyděl a na tyhle hlody v závorce s klidem v duši ZAPOMEŇ!)

Dále už budeš postupovat dle Vietových vzorců, pokud nevíš, tak > http://www.aris­toteles.cz/ma­tematika/rovni­ce/kvadraticke/kva­draticke-rovnice.php

Raději to objasním názorně:
2ײ-10×+12=0
je OBECNÁ kvadratická rovnice, koeficient a =2, tedy CELOU rovnici vydělíš 2, vyjde ti
x²-5×+6=0
což už je NORMOVANÝ tvar, přičemž „p“=(-5); „q“=6 >>> tudíž můžeš řešit Vietovými vzorci. Jak vidíš, žádné „drámo“ se nekoná! :)