význam slova KORUNA

vím – koruna stromu, koruna platidlo, koruna královská, a dál ?

Nejlepší odpověď
Lencis

  • platidlo
  • Geografické pojmenování (např. obec v okrese Svitavy, vrchol v Broumovské vrchovině tyčící se nad obcí Božanov atd…)
  • koruna (klenot) – symbol hlavy státu (království), např. Svatováclavská ko­runa
  • koruna (panovník) – synonymum pro panovníka (např. „území patřící Koruně“ = panovníkovi, anglicky en:The Crown)
  • koruna květu – pojem z oblasti botaniky
  • koruna stromu nebo keře – pojem z oblasti botaniky (dendrologie)
  • koruna hráze – vrchní část hráze
  • koruna (heraldika) – koruna v heraldice
  • koruna (hudba) – notová značka označující libovolnou délku noty
  • v přeneseném významu se může jednat o zakončení nějakého děje či procesu – koruna díla (z latinského Finis coronat opus – konec korunuje dílo)
  • frazém dát něčemu korunu – ironicky: zakončit něco, co se vyvíjí nepříznivě, ještě hůř. Tos tomu dal korunu!

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ko­runa