1popelka1

Význam, původ příjmení Prašivka

Nějaké vysvětlení jsem našla, ale nevím, nevím… Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Mám dojem, že jste se někde zmiňovala, že jste z oblasti Valašska.
Prašivka – nářeční slovo – houba, která práší, tedy jinak pýchavka. Další význam – svrab.

Staročeský slovník uvádí význam slova prašivý – jako stižený prašivinou, tedy ošklivý, hrozný, strupatý atd.

Stejně podst. jméno prach má jeden z významů prašivinu.

Máte na výběr.

Ještě je příjmení Prašivec – větrný vír, související s čarodějnictvím a pověrami.

Slovníky a vlastní zkušenosti.

1popelka1

Houbu jsem taky našla a říkáme jí tak tady u nás, ale myslím, že je to docela rozšířený název-prašivka.
Každopádně nelichotivé příjmení, tak jsem chtěla vědět, jestli význam a původ není třeba jiný… Děkuji

annas

Popelko, dávno, dávno již tomu, když někdo z nositelů byl prašivka…