GopnikCZ

Nevíte, jaký je význam příjmení Bobek?

Význam příjmení: Bobek

Rád bych se dozvěděl význam mého příjmení: Bobek.

Nejlepší odpověď
marci1

Původ příjmení Bobek:
podobný původ jako u příjmení Boba; též ze slova obecného významu bobek – nejen zvířecí výkal, ale i vavřín
Boba:
ze slova obecného významu bob = druh luštěniny

Zdroj: Autorem výkladového slovníku českých příjmení je Prof. PhDr. Dobrava Moldanová, CSc.
Všechna práva vyhrazena

Další odpovědi
annas

1. Příjmení Bobek je zdrobnělý tvar od příjmení Boba, které vzniklo od luštěniny bob.

Od příjmení Boba vznikly různé tvary příjmení, odvozené příponami – např. Bobal, Bobík, ale i Bobek.

2. Jenže příjmení Bobek může mít i jiný původ než od příjmení Boba, a to od bobku = zvířecího výkalu, nebo vavřínu, jemuž se říká bobkový list.

D. Moldanová Naše příjmení, s. 32

3. Samozřejmě mohlo příjmení vzniknout i od bobku, drobné kulovité věci, nebo expresívně od pojmenování malého bezvýznamného člověka – zmiňuje Staročeský slovník,

Význam slova bobek
http://bara.uj­c.cas.cz/psjc/se­arch.php?hledej=Hle­dej&heslo=bobek&whe­re=hesla&zobraz_ps=ps&z­obraz_cards=car­ds&pocet_karet=3&num­cchange=no¬_i­nitial=1