význam příjmení

význam příjmení Marečková

Nejlepší odpověď
annas

Vaše příjmení patří k těm, která byla odvozena od křestního jména Marek. Je to jméno boha války Marta (Marcus – zkrácené příd. jméno), jméno původem latinské. Mars jako římský bůh války je spojený s planetou Mars. Jméno se vykládá jako „bojovný, bojovník, válečník“.
Takže některý Váš předek Mareček (zdrobnělé jméno od Marek) byl buď „malý bojovník“ vzrůstem nebo významem.
Samozřejmě pro ženskou variantu přibyla koncovka -ová, tedy Mareč(e)k-ová.
Doplňuji:
Pode http://svatky­.centrum.cz/svat­ky/jmenne-svatky/marek-115/