Packal

Význam Niobin pláč?

Znám řeckou báji o Niobě, ale prý se toto slovní spojení(Niobin pláč)používá i v životě(př: čtení je jeho Achilova pata, jako že je to jeho slabina, ale co znamená Niobin pláč?)?
Doplňuji:
Myslím si, že to znamená, že jakoby je to pozdní pláč. Protože ona měla plakat už dávno před věcmi, co se stali nebo s nimi něco udělat.
Ale jenom si to myslím. Asi je to špatně. 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Zřejmě jste nečetla báji pořádně. Sice se báje v závěru podle autorů, ale podstata je stejná, nevím, kterou verzi jste četla. O pozdní pláč jde, ale proč by měl Niobé plakat před tím, než se něco stalo?

Pýcha předchází pád.

Niobé byla za svou pýchu, posměch a zpupnost proti bohům potrestaná – víte jak. Až teprve tento přísný trest dokázal zlomit pýchu matky, ale pozdě. Pozdní kamenný pláč opravdu nepomohl. N. pláče stále jako kamenná socha – symbol nešťastné matky. .

Řekové odsoudili N. pýchu a namyšlenost, vzpouru proti bohům nejtěžším trestem – smrtí. Ale zmařené životy to nevrátilo …

Zkuste ještě přemýšlet.

Další odpovědi
ivzez

Znáš-li řeckou báji o Niobe,
nemělo by pro tebe být tak těžké
na otázku odpovědět sama.

Zkus to v doplnění otázky
(ev. i v diskuzi pod otázkou).
Pokud bys odpověděla špatně,
opravíme tě.
Doplňuji:
Pozdní pláč, pozdní lítost, …

Opravdu měla Niobe plakat (litovat) dříve?
Nešlo o něco jiného (Annas dobře napověděla)?

Zamysli se ještě a pokračuj dole v diskuzi.

Packal

Já to myslela jako, že měla litovat věcí, když se děli. Protože ona byla stále pyšná, i když ji zabili všechny syny. Špatně jsem to předtím napsala.
Takže je to vlastně tedy pozdní pláč, pozdní lítost? Že si vlastně člověk uvědomí, že to, co se událo, měl dávno zastavit a něco s tím dělat? A jak by se to dalo do věty(př: Je to jeho achilova pata.)