význam a původ příjmení Rábek

Odpovědi
kropitko

mohlo by jít o zdrobnělinu slova ráb, což tuším v rumunštině znamená dříč,,,ale třeba se mýlím,,

annas

  1. Starší české slovo rab = otrok (vlastně stejně jako v Rumunsku – dříč). Přípona -ek – zdrobnělá, takže malý otrok, dře méně než velký otrok. Dlouhé a – zřejmě nějaká chyba při zápisu do matriky.
  2. Nebo může být slov ráb – odvozené od slovesa rubati – sekati. Ráb-ek – seká méně.

srab

Mé příjmení je Řábek(Řabek). A kdysi jsem našel toto. Je možné, že to není význam vašeho příjmení, ale mého je.

Rabek, bku, m., v Krknš. = polička na stěně. Kb.
Řábek, bku, m., řápek, kohoutek u sudu(dnešní pípa), der Fasshahn. Jg.

ČESKO-NĚMECKÝ SLOYNIK ZVLÁŠTĚ GRAMMATICKO-FRASEOLOGICKÝ.
SESTAVIL FRANTIŠEK ŠT. KOTT, PROFESSOR G. K. AKADEMICKÉHO GYMNASIA V PRAZE.
TISKEM A NÁKLADEM KNIHTISKÁRNY FRANTIŠKA ŠIMÁČKA. 1882. JUL 7 1919^
Kdesi mezi tisíci slovi …

blaise

Zdravím, příjmení Rábek pochází z maďarska a velmi je rozšířené na jižním slovensku, k nám se dostalo postupnou migrací.
Jedná se o zdrobnělinu německého slova Rabe v překladu Havran, neboť v tehdejších uhrách byla samozřejmě rozšířena němčina..