Vik

Vyživovací povinost na manželku?

Dobrý den,může manželka požádat o vyživovací povinost na sebe,když jsme rozvedený,děti mám v péči já,soudem jí byly stanoveny alimenty,které neplatí?
Doplňuji:
A když manželka ještě před rozvodem dala sama výpověď z práce?

Nejlepší odpověď
arygnoc

áno, môže.
bez ohľadu na to, či alimenty na deti ne/platí.

v prípade, že jej bude alimenty od vás budú priznané, nemôžete ich neplatiť (ako vyrovnanie jej neplatenia), pretože kompenzácia vzájomných alimentačných povinosti je neprípustná.

;-Q

v prípade neplnenia alimentačnej povinnosti z jej strany (ako povinnej) doporučujem podať trestné oznámenie, jedná sa o trestný čin.

Další odpovědi
da ny

Ouimby, zaspal jste dobu ;).
Naštěstí se upravila doba a soud může individuálně posoudit oprávněnost nároků. Na počátku platnosti zákona si nárokovali výživné bývalí partneři i 15 – 20 let po rozvodu.
„..rozvedený manžel, který není schopen se sám živit, může žádat od bývalého manžela, aby mu přispíval na přiměřenou výživu podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Nedohodnou-li se, rozhodne soud o výživném na návrh některého z nich.“
http://capz-esprit.sweb.cz/pris­pevky/dokumen­ty/prav_vyzivo­vaci_povinnos­t.html
http://www.me­sec.cz/clanky/soud-muze-priznat-vyzivne-byvalemu-manzelovi/
Vyživovací povinnost je i k ostatním příbuzným:
http://www.pe­nize.cz/rodicov­stvi/252686-vyzivovaci-povinnost-padouch-nebo-hrdina-my-jsme-jedna-rodina!-musime-si-pomahat
Doplňuji:
omluva, mělo být
Quimby :- o)

ivzez

Neplacení výživného dětem řešte samostatně.
Můžete podat trestní oznámení.

————–
Vyživovací povinnost vůči někomu (nikoliv na někoho)
stanoví zákon, tzn., že se o vyživovací povinnost nežádá.
Bývalá manželka může požádat o stanovení výživného
a nedá se předjímat, jak soud rozhodne.

Výpověď ze zaměstnání sama o sobě nemusí mít na stanovení výživného žádný vliv. Jestli manželka dala výpověď např. ze zdravotních důvodů, a jestli ze zdravotních důvodů nemůže pracovat, bude situace jiná, než kdyby dala výpověď, aby jí z důvodu nízkých příjmů soud vyměřil nízké výživné na děti.

Ale to musí posoudit soud. Soud rozvedené manželce nepřizná
výživné, pokud by to bylo v rozporu s dobrými mravy.

Od 1 ledna 2014 se výživné rozvedeného manžela řídí NOZ, §§ 760–763:
http://www.pod­nikatel.cz/za­kony/novy-obcansky-zakonik/f4581362/

———
Články z odkazů v odpovědi Da ny jsou staršího data.
Nejnovější – prostřední – článek je z roku 2013, první a třetí jsou z roku 2009.
Všechny články vycházejí ze zákona o rodině, který platil do 31. 12. 2013.
Doporučuji poohlédnout se po „čerstvějších“ informacích.

Quimby

Jako, že byste měl živit bývalou manželku. Nikdy jsem o ničem takovém neslyšel a vážně si myslím, že nic takového fakt neexistuje.
Naopak ona má pořád vyživovací povinnost na děti, takže po ní ty alimenty můžete a možná i měl žádat soudně.