mrblackwell

Výživné na pracovním úřadě

Je mou povinnostív platit výživné když zletilí syn,který úspěšně absolvoval učební obor.A po dokončení další střední školy ukončil studiu maturitní zkouškou,přičemž následně nastoupil na VOŠ kde studium v březnu 2010 ukončil a zaregistroval se na pracovním úřadě?

Je to moment kdy mohu soud požádat o zrušení výživného? A nebo má vyživovací povinnost trvá i když je syn veden na ÚP?

Předem děkuji za odpovědi.

Odpovědi
standa

Vaše povinnost je platit výživné do doby než si syn začne vydělávat.

Povinnost vašeho syna je aktivně se snažit práci hledat a nenechat se dlouhodobě ´živit´ jen z dávek.

Takže doporučuji se se synem DOHODNOUT, že mu ještě po určitou dobu (např. 2–3 měsíce) výživné platit budete, ale musí se aktivně snažit práci hledat.

Moment, kdy už budete chtít přestat platit, musíte odhadnout sám…, a tomuto vašemu rozhodnutí by měly předcházet spravedlivé důvody.

Až jednou platit přestanete a syn se bude domnívat, že mu výživné náleží, tak to nechte na něm, on pak musí soud přesvědčit, že „nárok“ na výživné má, protože z objektivních*) přičin si dosud nezačal vydělávat.

*) a bude na soudu, aby tyto ´objektivní´ příčiny posoudil a spravedlivě rozhodl