NickD

Výživné na děti

Měl bych dvě otázky.Chtěl bych se zeptat,jestli soud u stanovení výživného přihlíží na náklady vynaložené na dopravu při pravidelném styku s dětma.
Střídají se mi dva týdny styku:
1.2×12km
2.2×12km +1×65km

Druhá: Vykazuji příjem 8300,–Kc za poslední rok.Náklady –6500,–nájem,1200,–doprava do zaměstnání a 2800,–výživné na dvě děti (5a6let).Návrh na snížení byl zamítnut.Má cenu se odvolávat?

Nejlepší odpověď
kropitko

Můžete to zkusit,ale myslím,že jsem to tu už psala,platím 3000,jsem na RD mám další vyživovací povinnosti,žádala jsem o snížení výživného a neuspěla jsem,ještě na mě u jednání koukala soudkyně s pracovnicí OPD jako na krkavčí matku.Pracovnice s OPD prohlásila,že neumím hospodařit s penězi,když jsem jí řekla,že bych chtěla vidět jí,jak vyjde ani ne s 15000 na měsíc pro další čtyři děti,tak jen pokrčila rameny(asi si v duchu říkala,že jsem si jich neměla tolik pořídit),konečně má pravdu. Chápu,že chrání zájem dítěte,ale měla si uvědomit,že ostatní děti tím poškozuje.

Další odpovědi
standa

ad 1)
Stručně řečeno „nepřihlíží“ .
Soud totiž posuzuje pouze tyto skutečnosti:

  • příjem obou rodičů
  • další vyživovací ´povinnosti´ obou rodičů
  • životní úroveň obou rodičů, protože dítě má právo se podílet na životní úrovni svých rodičů (do tohoto pojmu se dá zahrnout kde-co a je tedy na zvážení soudu, jak to bude posuzovat)
  • odůvodněné potřeby dítěte, odpovídající zejména věku, typu školy, mimoškolní aktivity ap.

Soud vůbec nezajímá, že byste mohl mít teoreticky nějaké další srážky ze mzdy (půjčky, spoření ap.), že máme vydání spojená se stykem s dětmi (obědy, jízdné, náklady na kina, bazény, cirkusy, lyž.zájezdy,…).

ad 2)
Odvolat se má cenu vždy, pokud pro odvolání jsou nové důvody (důkazy).

NickD

Podle jednání úřadů stačí dávat peníze a děti mě nemusí vůbec zajímat.To že mě zajímají a věnuji se jim je na škodu pouze mě.Stojí mě to čas i peníze navíc,to už ale nikoho nezajímá.Jak tedy může OSPOD zastupovat zájmy dětí,když jednají jinak?

NickD

Podle soudu a pracovnic OSPOD je o děti postaráno podle finančních prostředků,ale kdo a jak je vychovává a stará se oně už jim je nejspíš jedno.

kropitko

No já jsem se s nimi strašně chytla,když je chtěl manžel do péče,no a oni mi tenkrát pořád tvrdili,že se u muže budou mít lépe,že je lépe uživí,než já. no nakonec jsem to vyhrála,nechala jsem udělat dětem,sobě i bývalému psychologické testy, nikdy mi nikdo neřekl,co z těch testů vyplynulo,ale vše se najednou obrátilo a děti i přesto,že jsem nebyla tak finančně zajištěná,jsem získala do péče já. Ale určili mu hrozně nízké výživné. Já jsem celou dobu nežádala o zvýšení,až teď,když už jsou velký,to mi je už nemůže vzít,no a soud mu to zvýšil po 12 letech pouze o 1100 kč,fakt vtipný a on se odvolal,takže pořád jenom čekám,co bude dál.

NickD

Matka děti od narození nekojila a staral jsem se o ně já.později ani nebývala doma.Když se oběvila doma,dcera e začal schovávat ke mě nebo pod stůl a plakala.Děti jsem chtěl do péče a i když jsem na to upozornil OSPOD a ať se samy informují a přesvědčí,nic se nestalo a ani se neinformovali.Dal jsem si i žádost o psychologický posudek.Z měho vyplynulo,žě matka má základní vzdělání s nízkým IQ.Naopak u mě to bylo obráceně.V posudku bylo ale napsáno,že přes to všechno nevydí důvod,aby se matka nemohla starat o děti.Z toho vycházel i soud.Z čeho by platila výživné,když nemá vzdělání a je cizinka a tak je dali do péče matce.Obě dětiještě další dva roky plakali,když jsem snimi jel zpět k matce.OSPOD zamítlo střídavou péči a tak se mi podařilo mít děti u sebe každé úterý a čtvrtek od 15–19:00 a sudé víkendy celé 3roky.Bohužel z důvodu práce právě financí se to změní a mě se to nelíbí.Děti chtějí být i nadále u mě,ale to nikoho nezajímá…