Výživné

Dobrý den, prosím o radu. Má dcera, které je 17,5 roku byla po rozvodu svěřena do péče matky a bylo mi vyměřeno výživné, které jsem řádně platil. Z důvodu výchovných problémů, které matka nezvládala byla dcera umístěna do výchovného ústavu. Matka si však vymohla podmínečné propuštění z ústavu, aniž by jí soudně byla dcera vrácena do vlastní péče. Protože dcera s semnou nekomunikuje a mám o ní zprávy pouze od kurátorky, snad v současné době navštěvuje odborné učiliště. Její matka nyní žádá soud o stanovení výživného, ačkoli dceru nemá ve vlastní péči. Má prosím na toto nárok? Neměla by v první řadě žádat o vrácení dcery do vlastní péče? Jak mám postupovat. Mnohokrát děkuji.

Odpovědi
ReHu

Uvažovala bych stejně jako vy, ale také se poptala po nějakém šikovném právníkovi.

standa

O tom zda matka má nebo nemá NÁROK na výživné už bylo dávno rozhodnuto, a to v okamžiku, kdy soud rozhodl o umístění dítěte do ´ochranné výchovy´, což vyplývá z ustanovení § 103 zákona o rodině.

Takže vám nezbyde než respektovat rozhodnutí soudu a dostavit se k jednání, na kterém se budou zkoumány podmínky pro spravedlivé stanovení výživného, které bude s největší pravděpodobností určeno už pro brzy dospělou dceru, nikoli pro matku.

§ 103 zákona o rodině

Rozhodne-li soud o umístění dítěte do ústavní nebo ochranné výchovy, upraví vždy také rozsah vyživovací povinnosti rodičů k dítěti. Přitom zohlední i předpokládanou výši platby podle zvláštních předpisů.