Džanička

Výživné…

Dobrý večer Stando,otázka je asi pro Vás,mám opačný problém.S bývalým nejsem od června 2009,mám od listopadu žádost kvůli alimentům,ještě před tím jsme se "jen ústně"dohodly že mi bude platit 5000 kč měsíčně,od té doby mi dal dohromady 11 tis.Myslíte že mám i tak nárok na doplacení od toho června nebo až od podání žádosti.A 3 roky zpět.Prý mám dokázat že mi nikdy neplatil,ale jak.Máme 2 děti.Díky.

Odpovědi
standa

Nechci zabíhat do právních detailů, ale exmanžel má pravdu jen částečně, když tvrdí „Prý mám dokázat že mi nikdy neplatil…“, protože:

Podle Občanského soudního řádu musí KAŽDÝ účastník sporu svá tvrzení prokázat označením příslušných důkazů.

Takže není to jen o vašem dokazování, které je bez svědků téměř nemožné prokázat…, ale soud se bude zajímat o důkazy, které bude muset předložit exmanžel. Takovými důkazy jsou v dané oblasti nepochybně jakési ´strvrzenky´ (doklady) o přijetí peněz.

Pan exmanžel to bude mít složité.

Co se týká vašich dalších podotázek, tak stručně lze sdělit toto:

  1. zpětný nárok lze samozřejmě uplatňovat jen proti nezaplacenému výživnému, které bylo buď soudem nebo jinak (dohodou) stanoveno a které nebylo placeno až 10 let zpět.
  2. ta 3-letá lhůta se týká doplacení rozdílu proti původní výši a nově soudem stanovené výši
  3. jak jsem dnes již 2× odpovídal, napište exmanželovi dopis a vyzvěte jej k doplacení dluhu a upozorněte jej na reálnou možnost žaloby (v klidu a bez emocí, neřešte jeho reakce a v klidu si počkejte na soud…)

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/neplacene-vyzivneho-2