Vývoj intelektu

Prosím o odpověď,souvisí to z otázkou do psychologie.

Nejlepší odpověď
annas

Intelekt – rozumová schopnost člověka, vztahující se především k řešení teoretických problémů.
Vývoj intelektu

  • senzomotorické stádium – od narození do 18 až 24 měsíců, dítě nepracuje se symboly a znaky, schémata, která si dítě vytváří o světě jsou založena jen na přímé percepci a motorické odpovědi na ní, svět považuje za součást sebe sama, neodlišuje mezi já a ne-já,
  • preoperační období – od 2 do 7 let, dítě začíná používat symboly, jazyk a grafické symboly, pracuje s představivostí, připravuje se na možnost používat formální operace a abstrakci,
  • konkrétní období – od 7 do 11 let, možnost aplikace abstrahovaných zkušeností, schopnost pracovat s operacemi kvality věcí (objem, váha. čas),
  • formální období – od 11 let, člověk je schopen kombinovat formální operace mezi sebou a aplikovat je na předpoklady, tím vzniká schopnost hypoteticko-deduktivního myšlení

Třídění podle stupně IQ

  • průměr – IQ 90 – 110, vyšší a nižší
  • nadprůměr – IQ nad 110, lehký 110 – 120, zjevný 120 – 130, vysoký 130 – 140, nad 140 hovoříme o genialitě, pro úspěšné absolvování vysoké školy se předpokládá intelekt kolem 120, jen lidé s IQ nad 130 jsou schopni ve vědecké práci vytvářet novou metodiku a originální koncepce,
  • podprůměr – IQ 70 – 90
  • mentální retardace – lehká: IQ 50 – 69, středně těžká: IQ 35 – 49, těžká: IQ 20 – 34, hluboká: IQ méně než 20.

Další informace na s. 7 na citované stránce

Zdroj: http://www.psycho­lousek.cz/dow­nloads/miska/poj­my_psychologi­e,%20s%2016.pdf