vyvložkování komínu

dobrý den, bydlím v obecním bytě 1. kategorie. v koupelně mám karmu (údajně není majetkem obce, ale mým. byla instalovaná za minulého režimu, takže i to je možné). při každoroční kontrole se najednou zjistilo, že není vyvložkovaný komín a obec mě vyzvala, ať na vlastní náklady odstaraním vadu. tzn. nechám vyvložkovat 12 metrů komína v domě, který není můj. Postupuje obec správně? děkuji

Nejlepší odpověď
standa

Vůbec nezáleží co je ve smlouvě. Komín (resp. kouřovod) tedy vše co pokračuje za zdí ´vašeho´ bytu, je 100% součástí domu jako celku a tudíž náklady na tyto opravy musí hradit majitel domu.

Pokud máte regulovaný nájem, pak se nemusíte obávat ani případné ´protiakce´ majitele. Pokud však nájem regulovaný není, tak si majitel ( a je jedno zda to je obec nebo soukromá osoba) může najít „100 důvodů“ jak se s vámi ´dohodnout´, abyste se na těchto nákladech podíleli. Záleží na přístupu a solidnosti.

Každopádně obec postupuje nesprávně.

Další odpovědi
LuciJe

Záleží na tom, co máte v smlouvě. Pokud jste nájemník, obvykle by v ní měla být zahrnuta maximálně povinnost drobných oprav, pod což bych vyvložkování komína patrně neřadila.