Bobek 2

Vyvíjí se čeština k lepšímu, nebo k horšímu?

Čeština se proměňuje i v rámci jednoho lidského života, několika desítek let. Mnoha slovům, která pro starší generaci byla samozřejmá, už mladí nerozumějí, a staří si zase nemohou zvyknout na nová slova. Nenápadně a pomalu se mění pravopis, slovosled, větné vazby, intonace, sprostá slova se mění ve slušná a slušná ve sprostá, slangová slova ve spisovná a spisovná v zastaralá… Myslíte, že dnešní čeština je bohatší, logičtější, přirozenější a lépe zní než čeština třeba před padesáti lety, nebo že spíš jen upadá a degeneruje, protože na ni každý kašle, neumí ji a komolí ji? Které změny a tendence v češtině se vám líbí, a které vám naopak jdou proti srsti? A co byste na češtině změnili vy, aby vám lépe vyhovovala?

Nejlepší odpověď
Kepler

Každý jazyk se vyvíjí, to je známá věc. Mně se ale ten vývoj ČJ nelíbí. Proniká do ní příliš mnoho cizích slov. Dokonce i Ústav pro jazyk český je čím dál benevolentnější a připouští slova nebo jejich podoby, které dříve byly nemyslitelné. Čeština upadá, a to i mezi moderátory, novináři apod., kde by člověk předpokládal perfektní češtinu. No a když si přečtu některé příspěvky tady…hrůza, no.

Další odpovědi
annas

Podobných otázek ilz nedávno doby je v archivu několik. Co se mně nelíbí, jsem napsala několikrát. Všechny otázky samozřejmě neuvádím, ale řešil se zde stejný problém, který je ve vaší otázce. O to nejde

Zkuste se podívat aspoň na něco, co se zde řešilo, pokud vás pohled na vývoj jazyka a ostatní jevy zajímají. Opakuji, v archivu je jich mnohem víc.

.

„Sedí v lavicích líná a zpohodlnělá generace, pro niž je těžké za 4 r. přečíst 20 knih, a snadné napsat Víli vili u vili?“

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/sedi-v-lavicich-lina-a-zpohodlnela-generace-pro-niz-je-tezke-za-4-r-precist-20-knih-a-snadne-napsat-vili-vili-u-

„Myslíte, že ÚJČ připustí i další patvary k těm, co už připustil?“
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/myslite-ze-ujc-pripusti-i-dalsi-pat

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/myslite-si-o-cestine-kdovico-kdovi-co-nebo-kdo-vi-co-ktery-tvar-je-spravny

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/souhlasite-s-navrhovanym-zjednodusenim-cestiny-uz-zadna-shoda-podmetu-s-prisudkem-atd

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/uz-jste-videli-navrh-zakona-proti-przneni-cestiny-co-soudite-o-navrhu-a-jeho-autorech

"Už jste viděli návrh zákona „proti prznění češtiny“? Co soudíte o návrhu a jeho autorech?!

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/souhlasili-by-jste-s-vyrazenim-vykani-ze-spisovne-cestiny

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-poznat-miru-expresivniho-zabarveni-neslusneho-slova-co-je-zcela-nepripustny-vulgarismus-a-co-obecne-akceptovatelne

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ktere-vyrazy-z-dnesni-moderni-cestiny-v

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/neni-to-prechylovani-trochu-na-hla

Otázek je mnohem víc, různé pohledy na vývoj jazyka.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/cim-to-je-ze-i-kvuli-problemum-s-pravopisem-je-oblibenejsi-cesky-jazyk-nez-matematika-nevystihuje-to-aforismus

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-rikate-na-zamenu-s-za-z-v-prevzatych-slovech-boli-vas-z-toho-oci-nebo-to-tolik-nevnimate

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/myslite-ze-sjezd-30-nejlepsich-lingvistu-neco-vyresi-konal-se-tento-tyden-v-pze

Pravidelně cituji slova Karla Čapka

„A ještě musím pochválit tebe, tebe, česká řeči, jazyku z nejtěžších mezi všemi, jazyku z nejbohatších všemi významy a odstíny, řeči nejdokonalejší, nejcitlivější, nejkadencovanější ze všech řečí, které znám nebo jsem slyšel mluvit. Chtěl bych umět napsat vše, co dovedeš vyjádřit; chtěl bych užít aspoň jedinkrát všech krásných, určitých, živoucích slov, která jsou v tobě. Nikdy jsi mi neselhala; jen já jsem selhával, nenacházeje ve své tvrdé hlavě dosti vědomí, dosti povzletu, dosti poznání, abych to vše přesně vyjádřil. Musel bych žít sterým životem, abych tě plně poznal; doposud nikdo neshlédl vše, co jsi; ještě jsi před námi, tajemná, překypující a plná dalekých výhledů, budoucí vědomí národa, který vzestupuj“

Více zde: https://nepovinna-cetba.webnode­.cz/news/karel-capek-chvala-reci-ceske/

Čeština je živý jazyk, vyvíjí – demokratizace, intelektualizace, přejímání slov atd. Bohužel, objevují se různé patvary, hodně anglických tvarů, které ovlivňují v češtině slovosled, který je proti pravidlům češtiny. třeba aktuálnímu členění větnému, stejně jako nesprávné vazby u sloves.

Čeština prochází stejně jako v minulosti obdobími méně slavnými, ale i těmi, v nichž se pro češtinu udělalo hodně. Nechci všechno opakovat. Bojovalo se proti germanismům, proti rusismům, anglicismy jsou zatím vítané, ale myslím si, že některé zdomácnějí, protože nemají v češtině ekvivalent.

Je třeba si uvědomit, že psaný projev by měl být spisovný, je náročnější, mluvená hovorová češtině je rovněž spisovná, ale záleží na tom, kde ji mluvčí využívá.

Rozšířená je nespisovná obecná češtině, dále se používají slangy, ty stále žijí, u dialektů územních vznikají nadnářečí, ale bohužel zůstávají reigonální „patvary“, které se užívají ve spisovném jazyce – např. přjdu dýl déle místo přjdu později. Nadměrné užívání předložky na x v x do atd.

Zhoršila se úroveň vyjadřování herců, dávno již tomu dávno, když někteří jedinci byli vzorem pro dokonalou češtinu.

Málokdo se zamýšlí na češtinou, zde se několikrát objevilo, proč se ji učit, když se s ní nikde nedomluví. Mají daleko ke K. Čapkovi.

Jen aby nebylo ještě hůře, než je … čeština se stává „popelkou“, která nosí ošklivé „šaty“, do nilchž jsou zabaleny vulgarismy. Ty jsou denním chlebem pro mnohé…

Ametyst

Během 50 let jistě vymizela některá slova a přibyla nová. Vymizela povolání, řemesla- a s nimi i jejich názvy. Zato přibývá éček: e-cigarety, e-neschopenky, e-recepty, e-media, e-sítě, e-registry. Čeština se nevyvíjí k lepšímu, jestliže už mnozí rodiče nerozumí svým dětem a je tu ta e-propast. Český jazyk bavíc hrubne.

anonym

česká mluvnice mi nikdy logická a konzistentní nepřipadala, je to neskutečný balast plný výjímek z výjímek výjímek z „pravidel“ …

Pokud se bude čeština pozvolna vyvíjet směrem k angličtině až s ní jednou třeba pozvolna splyne bude to asi dobrý vývoj, protože více lidí si bude schopno rozumět. Pokud to ale bude jen jako doposud vývoj jen tak pro nic za nic „příjdu dýl“ … který do výjímek z pravidel zanáší ještě další úroveň stupidity, asi nebude o co stát.

Drap

Myslím, že v podstatě se za padesát let nic nezměnilo. Osobně bych na ní neměnil nic. Nelíbí se mi používání spousty anglicismů , hlavně v mediích, obzvláště na místech kde je to naprosto zbytečné.

elkon

K horšímu, je mnoho negativ, ale co mě vytáčí, je např. jak většinou mladí neumí skloňovat slovo hranolek. Dal jsem si porci hranolků většinou neslyšíte, ale porci hranolek (jako kdyby hranolek byl rodu ženského-hranolka). Nebo to, co už proniklo i do spisovného jazyka: kedluben byl za mého mládí rodu mužského, najednou je tu rod ženský, to samé platí o bramboru. Brambor byl rodu mužského (i když se jako nadávka používalo slovo brambora, značilo to ale slabocha, oficiálně se to nepoužívalo). Najednou je to tu, rodu ženského. A samozřejmě používání množství cizích slov, které je zbytečné, když máme výrazy české. Příklad: stage – jeviště, pochopil bych to u výrazů, pro které není jednoznačná náhrada v češtině.

iceT

K horšímu řekla bych. Nejsem češtinář nebo jazykovědec, abych si dovolila kritizovat jazykové ústavy, nevadí mi až tak moc používání nových slov, ale měla by se používat tam, kde se to hodí víc.
Co mi vadí, že lidi neumí mluvit, oni huhlají, že jim není rozumět. Hlavně ti, kteří se mluvením živí, třeba zrovna někteří herci.

annas

Ad Bobekl 2,

za současný jazyk se požaduje jazyk tří generací, tedy zhruba posledních 50 let.