Avatar uživatele
Kepler

Vysvětlíte mi někdo pojem „prázdné kalorie“?

Připadá mi to jako logický protimluv. O některých jídlech různí laici tvrdí, že jsou nezdravá, protože obsahují „prázdné kalorie“. Přitom jejich kalorický (energetický) obsah je značný. Podle mně jsou kalorie vždy kalorie a nemůžou být prázdné.

https://pixaba­y.com/cs/dieta-po%C4%8D%C3%ADtadlo-kalori%C3%AD-hubnut%C3%AD-695723/

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, ivzez, independent před 1935 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

"Prázdné kalorie jsou součástí potravin s vysokou energetickou hodnotou, ale s malou výživnou hodnotou.

Typickým příkladem jsou zpracovány sacharidy, některé tuky a alkohol. Tyto potraviny mají stejný obsah energie jako každá jiná kalorie, ale chybí jim mnoho důležitých živin, jako jsou vitamíny, minerály, antioxidanty, "

https://www.re­habilitace.in­fo/vyziva-a-jidlo/prazdne-kalorie-kde-se-skryvaji/

Takže se najíte, zasytíte se, ale tělo jistým způsobem strádá. Třeba cukry, alkohol se promění v tuky atd. Ale tloustnete, můžete i jinak onemocnět.

Řekla bych, že jídla , tedy kalorií máte dostatek, najíte se, ale potřebujete tdoplnit to , co v prázdných kaloriích není, např. některé vitamíny, alkohol i cukr i velké množství kávy ničí Mg, Fe, atd., stejně vitamíny.

Pokud je nedodáte, často je tělo už nemůže vstřebat, pokud jsou uměle dodané, – postižená játra, ledviny, cukrovka atd a vznikají zdravotní problémy.

Někde jsem psala, že u mě to bylo naopak. Potřebovala jsem zhubnout, jedla jsem kokteily, které byly plné minerálů a vitamínů, jenže tělo si zvyklo na jejich bezpracné získávání, měla jsem problém s přírodní stravou, když jem s kokteily skončila. Byla to moje blbost, ale nikomu bych to nepřála, co jsem zažívala atd.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ivzez

Prázdné kalorie jsou ty, které organismu dodají jenom kalorie.
Nemají žádnou jinou výživovou hodnotu, neobsahují vitamíny,
vlákniny, stopové prvky, …

Často o prázdných kaloriích mluví v souvislosti
s cukrem (sladkostmi) – sacharidy a s některými tuky.

To je podle mne chyba, protože se zapomíná na to,
že mozek a nervy potřebují ke správné funkci sacharidy.

Podle mne se to nemá přehánět v žádném směru.
Není správné sacharidy démonizovat, ale není správné
ani situaci zlehčovat.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

annas: tedy potraviny bez obsahu minerálů, vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek? Stejně mi ale ten název připadá poněkud nešťastný. ☹ Kalorií se to vůbec netýká.

před 1935 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Samozřejmě u každého je to jinak. Někomu nevadí, když jí celý život třeba špek a zapíjí alkoholem. Pivo něco v sobě má, ale alkohol účinek oslabuje.

Já stále musím brát Fe, i když ne již každodenně, ale kupuji si tzv. tkáňové minerály, není možné se jimi předávkovat a jsou takové, jaké máme v těle.

Je pravda, že lékařka stanovila u mě chybnou diagnózu, ona mně dokonce kokteily nabídla … proto jsem pak přešla na alternativní medicínu.

Poznala jsem sama na sobě, jak to v našem těle funguje. Proppjenost orgánů, dokonce zubů, i když se to zdá neuvřitelné … Ale nikoho nepřesvědčuji …

Ale stále mně to hodně peněz … za svou blbost, nakonec i neznalost lékařky, jsem opravdu zaplatila.

Takže u těch prázdnuch kalorií je to naopak, nic ze strany nedostanete. Jenže brát umělé minerály či vitamíny … ničí ledviny, játra, slinivku atd.

Opakuji, neprsvědčuji, jsou to mé vlastní zkušenosti.

před 1935 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek