Avatar uživatele
Registrovaný

vyvázání z věcného břemene

Můj soused si vymiňuje přístup na svůj dvorek přes můj pozemek,existuje totiž VB z r.1912 kde doslova stojí-Vodění dobytka k chlévu-.Soused domek koupil před pěti lety,jeho dvorek slouží jako rekreační zahrada a přístup je možný přes jeho domek.Jak se vyvázat z takového břemene?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Předpokládám, že se se sousedem nedá dohodnout (nejjednodušší cesta je smlouva o zrušení věcného břemene)...

Pak musíte podat k soudu návrh na zrušení věcného břemene a protože skutkový stav je takový, jaký píšete, tak je na 100% jisté, že soud rozhodne ve váš prospěch a ještě k tomu bez jakýchkoli případných náhrad vůči sousedovi.

Občanský zákoník stanoví, že věcná břemena zanikají:
a) rozhodnutím příslušného orgánu (soud, katastrální úřad ap.)
b) ze zákona
c) dohodou (smlouvou)

Ve vašem případě prokazatelně nastaly trvalé změny*), které zapříčinily, že věc již nemůže sloužit potřebám oprávněné osoby nebo prospěšnějšímu užívání její nemovitosti. Jedná se o tzv. nastoupení kvalifikovaných, tj. trvalých změn. A neumím si představit tu právní a ani věcnou argumentaci, která by vedla k tomu, že věcné břemeno bude zachováno.

*) původní účel, vodění dobytka k chlévů, byl trvale ukončen a co je nejdůležitější, na svůj pozemek se soused MŮŽE dostat přes svoji nemovitost

--------

Abych byl korektní i k sousedovi, je teoreticky možné (sice neznám faktický stav, ale jen odhaduji), že soused si bude vymiňovat zřízení jiného věcného břemene nikoli pro vodění dobytka, ale pro přístup na rekreační zahradu z důvodů, pro které by nemohl použít vstup přes svůj dům (stěhování rozměrných věcí ap.).

Proto doporučuji (aniž bych znal sousedské vztahy), abyste se sousedem dohodli na :
a) zrušení původního břemene
b) uzavření jednoduché smlouvy, že mu za určitých přesně definovaných podmínek umožníte vstup na jeho zahradu přes váš pozemek
c) sice byste za toto nové ´břemeno´ mohl chtít nějaký peníz, ale velkoryse bych peníz odmítnul a vstřícně tak položil základní kámen pro budování nových sousedských vztahů :-)

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2166
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 932
Zlatý mosoj 679
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.