Avatar uživatele
Registrovaný

Vyúčtování služeb v nájemním bytě

Dne 22,12.2009 mi přišlo vyúčtová za služby za rok 2007 a 2008. Bydlím u majitele a on má správcovskou firmu, která započítává nově za komíny, tuto službu nám neúčtovali. Máme el. topení komíny nepoužíváme.Dále každý rok účtuje drobné opravy v domě.Již jsem několikrát slyšela v televizi, že na to nemá právo.Částka dělá cca 10.000 Kč.Dále účtují vodné a stočné tak, že jejich cena za m3 převyšuje cca o ll,Kč sazbu vyhlášenou Vodárnami.Dohoda s nimi není. Moc Vám děkuji

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Je dost složité bez znalosti interních dohod a souvisejících dokumentů (nájemní smlouva, stanovy, organizační řád,ap.) poradit v takto konkrétním případě...

Ale pokusím se vaše dotazy zobecnit a dát radu, která však ve finále nemusí být ve vašem konkrétním případě uplatnitelná, protože existuje jiná mně neznámá ´dohoda´nebo TO narazí na totální odpor majitele bytu, který se může začít ´ohánět´ výrazy "když se vám to nelíbí, tak jděte..." nebo "můžete se soudit" ap.

1. náklady na vodné a stočné musí být přeúčtovávány tak, aby z ´vyúčtování bylo prokazatelné jaké je cena této služby fakturovaná dodavatelem (vodárny). Pokud majitel domu účtuje cenu vyšší (což obecně není zakázané), tak ale musí jednoznačně prokázat z jakých důvodů *) tyto vyšší náklady účtuje.

2. S tím přeúčtování ´drobných´ oprav (nejpíš ve spoplečných prostorách domu) je to složité, protože obecně na to majitel nárok má, ale zpravidla se to děje jinak, a to, že tyto drobné opravy jsou financovány z jakéhosi fondu oprav, do které příspíváte určitou částkou v rámci svého nájmu. Co je nezpochybnitelné, že vám majitel musí předložit ´vyúčtování´ těchto oprav tzv. "do poslední koruny"

3. Co se týká těch ´komínů´ tak i zde by se dalo paradoxně říci, že majitel nepostupuje protiprávně, protože fakt, že komíny NECHCETE (ale teoreticky můžete) používat, není důvodem, aby se na ´váš´ byt nevztahovala společná povinnost uhradit náklady spojené s údržbou komínů.
To máte stejné, jako kdybyste argumentoval, že nebudete platit za výtah protože bydlíte ´jen´ v 1.patře a Vy chodíte pěšky. Ale jezdit výtahem vám nikdo zakázat nemůže.

V tomto případě bych se pokusil dospět k nějakému kompromisu, který bude vycházet z toho, že PROKAZATELNĚ nemůžete (nebudete) komín používat, takže jste připraven zaplatit nějakou poměrnou symbolickou část, ale budoucí náklady už nikoli.

Je to hodně složité a mnohdy takovéto případy rozsoudí až soud, ale to jsou pak totálně destruované vztahy majitel a nájemník.

*) např. proto, že s vyúčtováním těchto nákladů a rozpisem na jednotlivé nájemníky jsou zvýšené náklady..., ale pak by majitel musel prokázat, že za tyto administrativní služby si neúčtuje v jiné složce ´nájmu´ žádnou částku. Praxe je jiná, a to že se přeúčtovává cena od dodavatele a zmiňovaná ´režie´ spojená s administrativou je účtovaná v jiné složce nájmu.

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2166
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 932
Zlatý mosoj 679
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.